Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W IMIENIU POLSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Barwny, 55 min

Stefan Korboński - działacz Polskiego Państwa Podziemnego, kierownik walki cywilnej, prawnik i publicysta. Od 1925 r. związany z ruchem ludowym. Brał udział w kampanii wrześniowej, prowadził działalność konspiracyjną w ramach ZWZ i AK. Po wybuchu powstania warszawskiego objął stanowisko dyrektora Departamentu Spraw Wewnętrznych w Delegaturze Rządu RP na Kraj. Po wojnie znalazł się w ścisłym kierownictwie PSL - u, wówczas największego ugrupowania opozycyjnego. Razem ze Stanisławem Mikołajczykiem, który powrócił z zagranicy i został wicepremierem i ministrem rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej, próbował walczyć z sowiecką okupacją.
Reportaż opowiada o tamtych burzliwych latach, o narastającym zagrożeniu ze strony komunistycznych władz i organów bezpieczeństwa, o ucieczce Stanisława Mikołajczyka do USA po porażce w sfałszowanych wyborach parlamentarnych w 1947 r. i o emigracyjnej działalności Stefana Korbońskiego, również zmuszonego do pospiesznego wyjazdu za granicę, najpierw do Szwecji, a następnie do USA. Zawsze współpracowała z nim żona, Zofia Korbońska.
Przez lata w Polsce nazwisko Korbońskich było na indeksie i dlatego tak niewiele do dziś wiadomo o ludziach, którzy tak dużo poświęcili Polsce. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2013
  Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny")-I Nagroda w kategorii: Film dokumentalny
2017.02.11 02:09:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl