Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

1968. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

 • Tytuł alternatywny: TYSIĄC DZIEWIĘĆSET SZEŚĆDZIESIĄTY ÓSMY. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Belgia, Wielka Brytania
 • Rok produkcji:
  1992
 • Premiera:
  1993. 02. 12
 • Gatunek:
  Film historyczny
 • Barwny, 89 min

  Lokacje: Warszawa (gmach PolitechnikiWarszawskiej przy Placu Politechniki, Dworzec Gdański).

  W filmie wykorzystano fragmenty P. K. F. oraz filmowe materiały archiwalne MSW.

Jeden z pierwszych filmów o marcu 1968 roku, a zarazem próba kina politycznego w wykonaniu Jacka Bromskiego, znanego głównie z lżejszego repertuaru ("Zabij mnie, glino", "Sztuka kochania", "Dzieci i ryby", "U Pana Boga za piecem").
Nowy Rok 1968 wita Agnieszka Bergman wraz z przyjaciółmi w górach. Wśród młodzieży jest Piotr - student UW. Agnieszkę odwiedza ojciec, sekretarz KC Jerzy Bergman. Z dyskusji z młodym ludźmi wynika, że są oni krytycznie nastawieni do istniejącej w kraju sytuacji. Jest marzec - miesiąc demonstracji i strajków na wyższych uczelniach. Agnieszka, zakochana w Piotrze, postanawia włączyć się w akcję i pomagać strajkującym. Zostaje zatrzymana przez tajniaków czuwających przed Politechniką. Ucieka im i chroni się na uczelni. Zatrzymany jest również przyjaciel Piotra - Jacek. Zastraszony przez przesłuchujących sypie kolegów. Piotr musi się ukrywać. Wyjeżdża nad morze, a z nim Agnieszka. Zachowanie i postawa Agnieszki stają się pretekstem do usunięcia jej ojca z KC. W PZPR trwa walka o władzę, stronnictwo partyzantów usiłuje poddać manipulacji żywiołowe wystąpienia studenckie, rozpętuje antysemicką kampanię. Piotr, aresztowany i osadzony w więzieniu, zostaje zmuszony do emigracji. Agnieszka postanawia zerwać z rodzicami i wyjechać z Piotrem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 07:14:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor