Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DAMY I HUZARY

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2015
 • Premiera:
  2015. 11. 16
 • Barwny, 81 min

  Okres zdjęciowy 20 - 27 września 2015.
  Lokacje: Brześce.

Słynna komedia Aleksandra Fredy "Damy i huzary" z 1825 r. doczekała się już kilku wersji w Teatrze Telewizji. Jak dotąd za jedno z najlepszych przedstawień fredrowskich w dziejach tego teatru uznawano inscenizację w reżyserii Olgi Lipińskiej z 1973 roku. Po ponad 40 latach najnowszą wersję sztuki przygotowała, według własnego scenariusza telewizyjnego, Krystyna Janda, która wcieliła się też w pierwszoplanową rolę kobiecą, a partnerują jej m.in.: Andrzej Grabowski, Sławomir Orzechowski, Grzegorz Małecki. Spektakl powstał w naturalnych wnętrzach i plenerach dworu szlacheckiego w Brześcach.
Akcja sztuki rozgrywa się w domu Majora na wsi, gdzie wczasuje on z grupą przyjaciół - huzarów. Panowie z lubością oddają się polowaniom i grze w szachy. Mają zapewnioną ciszę i spokój, przecież "dopiero co wyprawiono z dworku ostatnią białogłowę". Sielską atmosferę w położonym na odludziu majątku Majora burzy jednak nagłe "wtargnięcie" trzech sióstr, które przybyły ze "świtą" złożoną z samych uroczych panien. W tej sytuacji major i jego kompani - jak nakazuje żołnierski honor - postanawiają godnie przyjąć niewiasty. "Huzarzy" dwoją się i troją, jednak ich wysiłki odnoszą skutki zgoła przeciwne do zamierzonych. Tymczasem "damy" niezrażone nieokrzesaniem swoich gospodarzy próbują wprowadzić w życie własne plany, dotyczące ożenku Majora. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DAMY I HUZARY
Komedia
AutorAleksander Fredro

Nagrody
schowaj

 • 2016
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda Publiczności

Patrz także:
schowaj

 • 1965
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Józef Słotwiński
 • 1973
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Olga Lipińska
 • 1991
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Janusz Nyczak
2023.01.18 02:44:11
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych