Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GŁOWY PEŁNE GWIAZD

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1974
 • Premiera:
  1983. 12. 26
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny, 1833 m, 64 min

  Lokacje: Czerwińsk nad Wisłą.

  W filmie wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Polskiej. Wykopiowania: "Techfilm".

Miasteczko na kresach, wiosna 1944 r. Jury, słuchacz seminarium duchownego, widząc na szosie kolumny wojska ucieka z klasztoru. Śpiącego nad rzeką dostrzega Włodek, który kradnie kury. Razem zjawiają się w sennym, opuszczonym miasteczku, którego centralnym punktem jest drewniana, niezwykle kolorowo wymalowana szopa, gdzie mieści się kino "Świt". Chłopcy rozglądają się po opuszczonym wnętrzu, w którym Włodek niedawno jeszcze pracował. Właścicielka kina, pani Bekiesińska cieszy się z jego powrotu i -ponieważ wszystkich mężczyzn wywieźli Niemcy - proponuje, by razem z Jurym obsługiwali projektory filmowe. Chłopaków z radością witają córki Bekiesińskiej - Krysia i Anisia.
Podczas pierwszej projekcji salę okupują sami Niemcy i folksszturmiści, którzy po propagandowej kronice hitlerowskiej "Wochenschau" domagają się czegoś wesołego. Włodek zmienia taśmę na operetkowy musical. W kabinie pojawia się "Mickey Mouse", miejscowa panienka lekkich obyczajów - zagorzała kinomanka.
Wieczorem na sali kinowej Bekiesińska urządza seans spirytystyczny, na którym obecny jest ksiądz kapelan. Padają pytania o najbliższą przyszłość tych ziem...
Naśladując konspiracyjne akcje Jury z Włodkiem wykonują wyrok na "Mickey Mouse" za to, że zadaje się z Niemcami. Ale jego wykonanie - dziesięć razów gumowym wężem w nagie pośladki - staje się groteskową parodią wyroków na konfidentach, ponieważ chłopcy czerwienią się widząc kobiecą nagość. Później jednak Jury będzie przyjmował z rąk dziewczyny niemiecką słoninę i opychał się nią w ukryciu. Krysia zaczyna interesować się Włodkiem. Pociąga ją nieznane uczucie miłości, upostaciowane w niemieckim plakacie filmowym przestrzegającym żołnierzy przed chorobami wenerycznymi.
Włodek jedzie po kopię nowego filmu. W drodze powrotnej "leśni" niszczą mu pudełka z taśmą. Pod kinem dostrzega żołnierzy niemieckich zdzierających odzienie z Jurego. Ksiądz kapelan każe wydać im cywilne ubrania i poleca wynieść się z miasta, jednak za ziemniaki Niemcy kupują sobie prawo pozostania. Jednego z nich - młodego chłopaka, ich rówieśnika - Włodek zatrudnia przy sprzątaniu kina. Mają podobną pasję - obaj z uwielbieniem wymieniają nazwiska słynnych gwiazd i gwiazdorów filmowych. Włodek robi sobie fryzurę a la Barrymore.
W miasteczku pojawiają się Węgrzy w służbie niemieckiej. Pragną przedostać się do swojego kraju, ale zatrzymują się na krótko i urządzają małą pijatykę, w której bierze udział frywolna "Mickey Mouse". Krysia ponownie prosi Włodka o wyświetlenie "miłosnego filmu". Ogląda go z podnieceniem. Pod ekra-nem "Mickey Mouse" uwodzi Jurego.
Pojawiają się pierwsi żołnierze radzieccy, ale nocą faszystowski czołg dokonuje rajdu przez miasteczko. Włodek z Jurym niszczą go za pomocą min. Rankiem Węgrzy odpływają kajakiem. Jury, w zamian za lotnicze okulary podarowane radzieckiemu oficerowi, otrzymuje od niego karabin. Nie wraca już do kina. Rusza z żołnierzami, a po kilku dniach wraca do miasteczka w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. Nadchodzi polskie wojsko. Żołnierze domagają się wesołych filmów. Włodek znów jedzie po nowe taśmy. I tym razem "leśni" biją go za wysługiwanie się "czerwonym".
Przy pełnej sali Włodek wyświetla "Świat się śmieje" Aleksandrowa. Potem następuje ogólna zabawa z okazji wyzwolenia. Podczas kolejnego seansu z okien kabiny chłopak dostrzega ludzi szukających czegoś w rzece. Zabawa zostaje przerwana, wszyscy zbierają się nad brzegiem. Leżą tam zwłoki Jurego z uwiązaną do szyi tablicą, na której widnieje napis: "Kto przemówi na jego grobie, temu śmierć".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:01:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski