Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRAJ ŚWIATA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Premiera:
  1994. 03. 24
 • Barwny, 77 min

Debiut fabularny Marii Zmarz - Koczanowicz, znanej dokumentalistki, autorki m.in. "Jestem mężczyzną" (Brązowy Lajkonik na Festiwalu w Krakowie, "Złota Taśma" na Festiwalu "Młode Kino" w Gdańsku), "Sprzedawcy chleba" (nagroda na Festiwalu "Młode Kino") i "Nie wierzę politykom" (nagroda dystrybutorów na Festiwalu w Krakowie, nagroda szefa Kinematografii). W swej dotychczasowej twórczości Koczanowicz udowodniła, że jest filmowcem odważnym, nie stroniącym od ukazywania w krzywym zwierciadle absurdów polskiej rzeczywistości. Nie inaczej jest w "Kraju świata". Krytyka porównywała ten film do twórczości Tadeusza Konwickiego, Wojciecha Wiszniewskiego i słynnego "Rejsu" Marka Piwowskiego. W zamierzeniu autorki "Kraj..." miał być "groteskowym spojrzeniem na naszą sytuację polityczną w 1989 roku oczami przechodniów, ulicznych gapiów". Film Koczanowicz nie ma linearnej fabuły, ani bohaterów w tradycyjnym znaczeniu. Składa się z ciągu epizodów z codziennego, polskiego życia. Milicja poluje tu na Bogu ducha winnych przechodniów, lecz na murach wiszą już wyborcze plakaty "drużyny Lecha". Ledwie spod pomnika Dzierżyńskiego odjechały limuzyny z wieńcami, a już posąg "wielkiego rewolucjonisty" wisi na dźwigu niczym na stryczku. Wciąż po wszystko stoi się w kolejkach i wszystkim marzy się, by dostać "po równo", a już Janusz Korwin-Mikke obwieszcza kres socjalistycznej "urawniłowki". Przewodnikami po tym zwariowanym i ironicznym świecie jest dwóch literatów, komentujących dookolną rzeczywistość. "Kraj świata" to w równej mierze satyra na epokę "komuny", jak i "Solidarności". Na miejsce dawnej głupoty przychodzi nowa. Zmienia się tylko kostium. Idealistyczne złudzenia pryskają w obliczu faktów. Wielkie, ugruntowane przez literaturę narodowe mity nie wytrzymują ciśnienia rzeczywistości pełnej kompromisów, doraźnych układów, pozorów. Gorzki, ironiczny, bezkompromisowy film.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRAJ ŚWIATA
Słuchowisko radiowe
AutorJanusz Anderman
pierwodruk: Paryż, 1988. W czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza, informacja za słownikiem "Współcześni pisarze i badacze literatury. T. 1"

Varia
pokaż

2024.03.01 02:24:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.