Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLADAMI TEODORA TALOWSKIEGO W MAŁOPOLSCE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 26 min

Film dokumentalny o jednym z najważniejszych twórców XIX i XX wieku polskiej architektury. Teodor Talowski (1857 1910) był architektem, którego cechowała indywidualność i niecodzienność. Obdarzony wielką fantazją z niebywałą estetyką malowniczości stworzył własny, oryginalny język pełen swobody w tworzeniu układów przestrzennych. Wczesna faza twórczości Talowskiego to okres, kiedy powstały najbardziej znane, a zarazem najbardziej oryginalne jego dzieła - krakowskie kamienice. Uznawane są za kwintesencję talowszczyzny. Właśnie tutaj w Krakowie rozpoczęła się trwająca wiele lat fascynacja projektanta, malarza, rzeźbiarza i scenografa Tadeusza Bystrzaka twórczością galicyjskiego Gaudiego. Wciąż odkrywa go na nowo, publikuje, popularyzuje, podąża jego śladami. Filmowa wędrówka Tadeusza Bystrzaka śladami Teodora Talowskiego po Małopolsce przybliża osobę i dzieło wielkiego, choć zdecydowanie zbyt mało znanego architekta, zaś odniesienia do wypraw galicyjskich śladami twórczości Talowskiego nie tylko architektonicznej, ale też malarskiej i pedagogicznej ilustrowane unikatowymi fotografiami Bystrzaka odkrywcy, rozmowy z osobami związanymi z architektem lub zafascynowanymi jego twórczością dają szeroki pogląd na tę niezwykłą postać. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.03.11 00:08:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman