Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JABŁKA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1974
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 28 min

Telewizyjny film dla młodych widzów zrealizowany na motywach opowiadania Leszka Płażewskiego "Kto kradnie owoce" opublikowanego w 1973 r. w tygodniku "ITD", a następnie w zbiorze "W towarzystwie szczura", który ukazał się w 1988 r. Film porusza problem dzieci z rozbitych rodzin, które tęsknią za normalnym domem. Osią akcji jest wakacyjna przygoda, którą przeżywają mali bohaterowie.
Kilkuletni Pawełek przebywa u dziadka na wsi. Przyjaźni się z rówieśniczką, Wisią, spędzającą tu wraz z ojcem wakacje. Pewnego dnia ojciec przywozi swoim fiatem przyjaciółkę, która próbuje wkraść się w łaski Wisi. Ale dziewczynka nie jest zachwycona nową znajomą taty, unika nawet jej wzroku.
Ważną rolę w opowieści odgrywają jabłka. Wokół nich koncentruje się cała akcja. Z sadu dziadka Pawełka giną dorodne owoce. Chłopiec na próżno całe noce spędza wśród drzewek rzadkiej odmiany jabłek, by przyłapać złodzieja na gorącym uczynku. Liczy owoce i w końcu znużony zasypia głębokim snem. Dziadek złości się ogromnie, tajemniczy złodziej znowu bezkarnie wałęsał się po sadzie, wyrządził szkody, widać połamane gałęzie. O kradzież posądza dwóch miejscowych łobuziaków, ale oni wypierają się wszystkiego.
Pawełek po raz kolejny strzeże sadu przed intruzami. Zwabiony piękną księżycową nocą dołącza do niego dziadek, który postanawia wesprzeć wnuka w całonocnym czuwaniu. Niestety, obydwaj zasypiają. Kiedy chłopiec się budzi, widzi w półśnie ojca Wisi, zajadającego soczyste owoce. Później oskarża go o kradzież, narażając się przyjaciółce, która broni ojca. Wisia nakłania ojca, by natychmiast wyjechali. Pozostają żale, niedopowiedzenia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KTO KRADNIE OWOCE
Opowiadanie
AutorLeszek Płażewski
Opowiadanie opublikowane w piśmie "ITD" 1973 nr 25 oraz w zbiorze "W towarzystwie szczura". Warszawa: "Iskry". 1988.
Uwaga: w czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza filmu. Informacja zaczerpnięta z biogramu Leszka Płażewskiego opublikowanego w książce "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. T. 6 N-P". Warszawa: WSiP. 1999
2017.02.11 05:46:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman