Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STANY PRZESZŁE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2017
 • Barwny, 29 min

Polska emigrantka - Martynka - mieszkająca od 15 lat na Manhattanie rozwodzi się z mężem Amerykaninem i postanawia poszukać swojego nowego domu na Greenpoincie. To dzielnica, która kojarzyła się jej z polską przaśnością i typem emigranta, z którym nie chciała się utożsamiać. Dzisiaj jednak stwierdza, że tęsknota za rodziną przyciąga ją właśnie tutaj. Poza tym Greenpoint zmienia się w międzykulturowy tygiel i to ostatni moment, żeby posmakować życia wśród rodaków. Bohaterka nawiązuje kontakt z ludźmi, którzy przybyli do Nowego Jorku 20-30 lat temu, kompletnie niegotowi na to, co miało ich czekać za oceanem. Jej sąsiad Henryk staje się jej przyjacielem i pomocnikiem w trudnych chwilach. Helena – starsza pani mieszkająca w domu seniora - inspiruje ją do stworzenia projektu artystycznego. Bohaterka poznaje ich determinację, opowieści o samotności, strachu, ale też o odnajdywaniu swojego miejsca na obcej ziemi. Słucha tych historii emigracji, rozprawiając się jednocześnie ze swoją przeszłością w nadziei, że to pomoże jej przełamać poczucie samotności i wyobcowania w Nowym Jorku.
W filmie współczesność przeplata się z przeszłością - sceny z dzisiejszego Nowego Jorku współgrają z archiwaliami sprzed 30 lat.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2018
  Nowy Jork (Greenpoint Film Festival)-Nagroda dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego
 • 2018
  Warszawa (Festiwal Filmów Emigracyjnych "Emigra")-Wyróżnienie
  za film "wyrażający poszukiwania nowej formuły „polskości” na emigracji"
2018.12.06 22:44:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych