Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOKUMENTALISTKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 20 min

Reportaż ukazuje twórczość czterech polskich fotografek: Joanny Helander, Marii Zbąskiej oraz - działających w duecie Zorka Project - Moniki Redzisz i Moniki Bereżeckiej. Wszystkie są uczestniczkami monumentalnej wystawy "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku", zorganizowanej w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w 2008 roku. Ekspozycja prezentuje twórczość aż pięćdziesięciu dokumentalistek, działających od końca XIX wieku po współczesność. Jak opowiada kuratorka wystawy Karolina Lewandowska: "Badając historię polskiej fotografii, zorientowałam się, że bardzo słabo jest zaznaczona w niej obecność kobiet. Projekt wziął się więc z potrzeby wypełnienia pewnego braku w historii polskiej fotografii. Wszystkie bohaterki wystawy łączy to, że interesowała je rzeczywistość. Myślę, że aparat był jakimś narzędziem poznania, zrozumienia tej rzeczywistości". Prezentujemy najciekawsze projekty czterech wybitnych dokumentalistek, ich stosunek do reportażu fotograficznego jako wypowiedzi artystycznej i społecznej, a także etykę zawodową, m.in. sposób kształtowania relacji z bohaterami opowiadanych za pomocą aparatu fotograficznego historii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.09.23 00:12:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman