Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IMAGINE YOKO ONO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 23 min

Yoko Ono Lennon (ur. 1933) to charyzmatyczna amerykańska artystka i wokalistka japońskiego pochodzenia, żona Johna Lennona (1940-1980). W masowym odbiorze Yoko Ono bardziej kojarzona jest z kulturą popularną i muzyką rockową, jako żona ex-Beatlesa, z którym kontynuowała eksperymenty muzyczne po rozpadzie słynnego brytyjskiego zespołu. Kilkunastoletni związek Ono i Lennona (poznali się w 1966 roku, ślub wzięli trzy lata później) był nieustannie obserwowany i komentowany w mediach, co gwiazdy wykorzystywały dla propagowania idei na rzecz pokoju, zwłaszcza zakończenia wojny w Wietnamie. Celem reportażu jest ukazanie Yoko Ono przede wszystkim jako wybitnej artystki wizualnej, zaangażowanej społecznie. We wrześniu 2008 roku artystka po raz trzeci odwiedziła Polskę przy okazji własnej wystawy monograficznej pt. "Fly", zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Publiczność wystawy była zachęcana do współtworzenia projektów artystycznych - zawieszania karteczek z własnymi życzeniami na specjalnie przygotowanym drzewie ("Wish Tree"), sklejania z potłuczonych naczyń nowych form przestrzennych ("Mend Piece") czy pisania na ścianie tekstu skierowanego do własnej matki ("My Mommy is Beautiful"). "Kiedy artystka zaprasza widza do uczestniczenia w procesie tworzenia, wówczas jej sztuka staje się także działaniem społecznym. I kiedy spoglądamy na całokształt sztuki Yoko Ono, to dostrzegamy, że jest ona zawsze mniej lub bardziej społecznie i politycznie zaangażowana" - twierdzi historyk sztuki Gunnar B. Kvaran. Yoko Ono od początku swojej działalności artystycznej podejmowała liczne awangardowe eksperymenty, m.in. na obszarze sztuki konceptualnej, na stałe wchodząc do kanonu sztuki światowej. Wiele jej projektów - jak np. akcja "Cut Piece", polegająca na zaproszeniu widzów do obcinania fragmentów ubrania artystki - jest dziś uznawanych za klasyczne przykłady performansu. Ze względu na akcentowanie przez Ono ciała i seksualności kobiet, jej twórczość postrzegana jest także jako feministyczna, przy pełnej akceptacji takiej wykładni przez samą artystkę. Yoko Ono w rozmowie z Maxem Cegielskim opowiada o swoich najsłynniejszych artystycznych projektach, takich jak "Instructions", "Fly", "Cut Piece" czy o akcji zrealizowanej z Johnem Lennonem "Bed-In for Peace". W reportażu Yoko Ono wraca także do przesłania na rzecz pokoju. "Sądzę, że każdy z nas jest odpowiedzialny za wyrażanie troski o utrzymanie pokoju na świecie. Właśnie teraz bardzo tego potrzebujemy! Proszę was - nie zapominajcie o tym!" - mówi artystka, zwracając się bezpośrednio do widzów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:39:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.