Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARTISTS ON STRIKE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Włochy
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 106 min

Od 1975 do transformacji w roku 1989 w Polsce rozwinął się jeden z najsilniejszych podziemnych ruchów artystyczno-kulturalnych tego wieku, który odegrał dominującą rolę w rewolucji, która zmieniła granice Europy. Artyści i intelektualiści przyłączyli się do ruchu robotniczego, popierając ich postulaty,tym samym stworzyli ogromny ruch społeczny który miał z azadnie zdekonstruować dotychczasowy ład układu warszawskiego. Artyści masowo przyłączyli się do „strajku”, między innymi protestowali nie godząc się wystawianie swoich prac w oficjalnych galeriach, nie chcieli też występować w teatrach państwowych lub w telewizji, preferując prywatne mieszkania lub kościoły. Rola, jaką odegrali, wydaje się fundamentalna w drodze do transformacji i zmian oraz oddziaływanie ich działalności na zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego. Autorka dokumentu, Elena de Varda, w wieku 18 lat otrzymała stypendium w Polsce, na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, były to lata przełomowe 1987/89. Począwszy od jej osobistych doświadczeń z tamtych lat, od wrażeń bardzo młodej włoskiej sympatyczki ideologii komunistycznej , a następnie przyjętego przez większość włoskich intelektualistów, odkrywamy niewyobrażalny ferment kulturalny i artystyczny w świecie, w którym sztuka staje się tajna, a jednocześnie masowy fenomen walki z sowiecką dyktaturą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.23 00:26:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency