Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRZAŁY O ŚWICIE

w TEMIDA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1985
 • Premiera:
  1987. 08. 05
 • Gatunek:
  Film kryminalny
 • Barwny, 81 min

Akcja "Strzałów o świcie" rozgrywa się w 1933 r. We dworze w Błotach zostaje zastrzelona hrabina Felicja Błocka i jej siostrzeniec Adolf Łabędzki. O dokonanie podwójnego zabójstwa zostaje oskarżony mąż hrabiny, Maciej. Sprawa jest o tyle skomplikowana i pikantna, że hrabia Błocki jest posłem, człowiekiem powszechnie znanym i szanowanym, ale ze względy na lewicowe poglądy mającym też licznych wrogów politycznych. Nic więc dziwnego, że przebieg śledztwa, a później także procesu relacjonują wszystkie gazety. Wśród dziennikarzy piszących o tej sprawie jest Paweł Lepecki, młody reporter "Głosu publicznego", gazety, której hrabia Błocki zawsze sprzyjał. Naczelny wysyła Lepeckiego do majątku Błockich, by na miejscu zdobył potrzebne informacje. Pawłowi udaje się pozyskać zaufanie jednego z lokajów i dostać do pałacu, by obejrzeć miejsce tragedii. Odbywa także rozmowę z obrońcą hrabiego, mecenasem Gottem. Dowiaduje się, że piękna hrabina Felicja od dawna niemal jawnie romansowała z Adolfem, utracjuszem i hulaką, który często bywał w Błotach, zwłaszcza pod nieobecność pana domu. Wkrótce po tej rozmowie Gott rezygnuje jednak z prowadzenia sprawy hrabiego Błockiego, którego obrony podejmuje się dwóch innych adwokatów. Na procesie hrabia przedstawia swoją wersję wydarzeń, tłumacząc że obudziły go przed świtem hałasy w sypialni żony. Omyłkowo wziął dwie znajdujące się tam osoby za złodziei i strzelił, nie namyślając się wiele. Jego przypuszczenia co do obecności złodziei były tym bardziej uzasadnione, że wcześniej już dwukrotnie próbowano się włamać do dworu. Tę wersję wydarzeń usiłuje jednak podważyć prokurator, dowodząc, że hrabią kierowała zazdrość i chęć zemsty na żonie i jej kochanku. Choć sprawa jest czysto kryminalna, ze względu na osobę oskarżonego nabiera jednak charakteru rozgrywki politycznej między jego poplecznikami i przeciwnikami. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PITAVAL WIELKOPOLSKI
AutorStanisław Szenic
2021.11.05 08:18:46
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski