Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELORYB Z LORINO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2019
 • Barwny, 59 min

Dla mieszkańców syberyjskich rubieży, gdzie czas jak gdyby stanął w miejscu, ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący dzisiaj w Lorino traktują te wymierające zwierzęta przede wszystkim użytkowo. Zbiorowy rytuał połowu dostarcza im pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach. Film kontempluje wpisaną w porządek natury codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania najbardziej brutalne strony życia w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2020
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny)-Srebrny Róg dla filmu o wysokich walorach artystycznych
  za "doświadczenie głębi, w którym metaforyczne obrazy i dźwięk pozwalają nam zanurzyć się w rzeczywistość rdzennej syberyjskiej wioski położonej w odległym i zapomnianym zakątku Rosji. Oglądając film, czujemy się chwilami niespokojni i poza strefą komfortu, w innych zaś momentach – głęboko zaangażowani. Reżyser wykorzystuje strukturę narracji zataczającej koło, która rzuca wyzwania widowni, aby ta dokonała interpretacji swojego doświadczenia wspólnoty i konfrontacji z własnymi uprzedzeniami. Wreszcie, ten wyjątkowy film w piękny sposób przedstawia kulturowy związek pomiędzy człowiekiem a środowiskiem i paradoksalnie pokazuje nam, że mężczyźni, którzy polują na zagrożone wieloryby, aby przeżyć, również należą do gatunku na granicy wymarcia"
 • 2020
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Nagroda dla najlepszego producenta
 • 2020
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż
 • 2020
  Warszawa (Docs Against Gravity Film Festival)-Nagroda za najlepszą produkcję
  w Konkursie Polskim
  uzasadnienie jury: "Wrażliwy autor stworzył piękny i czuły filmowy portret zbiorowy mieszkańców zapomnianego miasteczka na końcu świata. Ze zrozumieniem i bez oceniania pokazał ich codzienne zmagania z ciężarem życia w zrujnowanym kraju dając nam uniwersalną opowieść o człowieczeństwie i nadziei w beznadziejności"
 • 2020
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-"Złoty Zamek"
  Uzasadnienie: "Wieloryb z Lorino" to wspaniały przykład wspólnej pracy operatorów, montażystki, dźwiękowców i reżysera. Ale też całej ekipy, która pozwoliła, aby ten film powstał. Bardzo proste kino o bardzo poważnej sprawie w wymiarze globalnym!
 • 2020
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-Wyróżnienie
  za zdjęcia
 • 2020
  Florencja (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Festival dei Popoli")-Nagroda CD Digital dla najlepszego filmu europejskiego
 • 2020
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage")-"Złota Żaba" za najlepszy film dokumentalny
 • 2020
  Batumi (Batumi International Art House Film Festival)-Nagroda dla najlepszego filmu w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych
 • 2020
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Grand Prix "Biała Kobra"
  za "film, który poprzez wnikliwą obserwację małej społeczności pokazuje zagrożenie dla świata wyjałowionego z duchowości i odartego z własnego mitu"
 • 2020
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu
 • 2021
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
 • 2021
  Jelenia Góra (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Zoom-Zbliżenia")-Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
 • 2021
  Belgrad (International Festival of Ethnological Films)-Grand Prix
2022.05.21 09:21:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych