Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRZESZNY ŻYWOT FRANCISZKA BUŁY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1980. 09. 05
 • Gatunek:
  Film obyczajowy, Film poetycki
 • Barwny, 2815 m, 98 min

  Lokacje: Ruda Śląska, Świętochłowice (ratusz w Lipinach), Katowice (Szopienice, Nikiszowiec), Mysłowice.

Koniec lat trzydziestych. W robotniczym, śląskim osiedlu grupa elwrów (wagabundów) wystawia spektakl. Wilek Lizoń przedstawia wszystkich członków grupy i zapowiada najważniejszą część programu - historię gwiazdy zespołu Franciszka Buły. I tu Francik zaczyna snuć barwną opowieść o swym życiu.
Jego pierwsze wspomnienia dotyczą dnia narodzin. Jako kilkuletnie dziecko wypytuje ojca, do czego służy granica. W szkole przeżywa niejedną bójkę i pierwszą miłość. Gdy nastaje kryzys, obserwuje strajki w kopalni, gdzie pracuje ojciec, uliczne demonstracje. Tragiczna śmierć ojca jeszcze bardziej pogarsza sytuację rodziny Bułów. W wieku piętnastu lat Francik zmuszony jest iść do pracy. Poznaje górnicze środowisko i przechodzi inicjację seksualną. W kopalni po raz pierwszy styka się z komunistami. Zaproszony przez nich na spotkanie z delegatem z Warszawy, zostaje aresztowany przez policję i wpisany do rejestru działaczy komunistycznych. Zamieszany w kradzież trafia na rok do więzienia. W tym czasie umiera jego matka.
Po wyjściu na wolność Francik nie ma pracy ani mieszkania. W końcu trafia do biedaszybów i z podobnymi sobie wydobywa bezprawnie węgiel. Później wraz z grupą bezrobotnych trudni się przemytem mięsa. Któregoś dnia, siedząc w karczmie przy piwie, postanawiają zostać elwrami. Zbliża się wojna. Trupa Francika Buły postanawia zebrać pieniądze na zakup karabinu maszynowego. W ostatnim geście protestu Franciszek i jego kamraci siusiają na witające Niemców graniczne hasło.

W "Grzesznym żywocie Franciszka Buły" gros obsady stanowią naturszczycy. Cały film mówiony jest śląską gwarą. Nie utrudnia to wszakże odbioru, zwłaszcza że amatorscy aktorzy zagrali naprawdę bez zarzutu. Wyróżnił się szczególnie Jarek Antonik w roli małego Franka. Mimo upływu lat film Janusza Kidawy wciąż zdumiewa aktualnością i ostrością obserwacji. Nie zwietrzał też krzepki, dosadny humor; a oryginalne, antyromantyczne potraktowanie polskiej historii nadal wydaje się inspirujące.
Śląsk to temat stale obecny w twórczości Janusza Kidawy, poświęcił mu wiele filmów krótkometrażowych i telewizyjnych. "Pejzaż horyzontalny" - jego debiut fabularny - także rozgrywał się na Śląsku. "Grzeszny żywot Franciszka Buły" ma charakter plebejskiej ballady. Podkreśla to czysta śląska gwara, śląski humor i żarty, lokalne motywy muzyczne oraz pełen dowcipu sposób narracji. Film zrealizowany został w naturalnych śląskich plenerach i wystąpiło w nim wielu aktorów niezawodowych, pięknie mówiących śląską gwarą. Na pytanie o źródła scenariusza Janusz Kidawa odpowiadał: "Atmosferę tego regionu zachowałem w pamięci z lat dziecinnych. Wiele interesujących szczegółów dorzucili starzyki - emerytowani górnicy i hutnicy - niezwykle ciekawe postacie. Wykorzystałem też wiele oryginalnych przedwojennych piosenek ludowych ze zbiorów Adolfa Dygacza i Piotra Dziemby. Podbudowy dla całej otoczki obyczajowej dostarczyła mi urocza nowela "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" - utwór Janoscha, zachodnioniemieckiego autora urodzonego na Śląsku". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:18:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.