Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANDRZEJ BOBKOWSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 25 min

Tematem przewodnim filmu jest historia "Szkiców piórkiem". To najbardziej znane dzieło Andrzeja Bobkowskiego było początkowo pisane na własny użytek jako pamiętnik. Zawiera opis życia w czasie okupacji, zarówno pod rządami Vichy, jak i w Paryżu. "Szkice..." zostały wydane po raz pierwszy w paryskiej "Kulturze". Natychmiast po opublikowaniu "Szkice..." wzbudziły dosyć skrajne reakcje. Zawierały zaskakująco trafne diagnozy polityczne, czasami niemal na pograniczu jasnowidztwa (atak Niemców na ZSRR, zamach na Sikorskiego etc). To musiało budzić podejrzenia, a zarzut podrasowania pamiętnika post factum pojawiał się nieustannie, szczególnie że został jako książka wydany 13 lat po napisaniu.
Bobkowski, mieszkając w odległej Gwatemali, nie zaangażował się szczególnie w obronę swojej książki, nie ujawniał rękopisu. Wydarzyła się jednak rzecz zaskakująca. Kilka lat temu, w Nowym Jorku, w archiwach Polskiego Instytutu Sztuki odnalazły się dwa pudełka z dokumentami oraz rękopisami Bobkowskiego, w tym rękopis "Szkiców piórkiem". Pojawiła się zatem możliwość skonfrontowania wydania "Kultury" z 1957 r. z wykaligrafowanym oryginałem.
Autorzy filmu dotarli do archiwów PIASA w Nowym Jorku i przygotowali stosowną dokumentację, która posłużyła za kanwę rozważań na temat zawiłych losów książki, wiarygodności czy wręcz geniuszu autora i jego równie skomplikowanych losów osobistych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.06.26 14:30:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency