Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAZIMIERZ WIERZYŃSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 27 min

Kazimierz Wierzyński (1894 - 1969), jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, pochodził z rodziny austriackich Niemców i pierwotnie nazywał się Wirstlein. Brał udział w I wojnie światowej, co opisał w tomie opowiadań „Granice świata” (1933). W 1919 r. debiutował tomem „Wiosna i wino”, jedną z najważniejszych książek poetyckich międzywojennej Polski. W dwudziestoleciu był związany z grupą Skamander, opublikował m. in. głośne tomy „Laur olimpijski”, „Wolność tragiczna”. Po wybuchu II wojny światowej udał się na emigrację, gdzie spędził resztę życia, głównie w Stanach Zjednoczonych, nie zgadzając się na rządy komunistów w Polsce, czemu dawał często wyraz, m. in. w tomie „Czarny polonez” z 1969 roku. Na emigracji publikował wiersze, eseje, monografię Chopina.
Jego emigracyjna twórczość nie była wydawana w PRL aż do śmierci pisarza, a jej okrojony fragment udostępniono czytelnikom dopiero w 1972 roku. Wiele utworów Wierzyńskiego, w tym poświęconą Piłsudskiemu „Wolność tragiczną”, wydano dopiero po 1989 roku.
Zaliczany przez wielu krytyków i pisarzy (m. in. Jakobsona, Herberta) do największych poetów XX wieku, Wierzyński wciąż pozostaje w Polsce pisarzem nieznanym, zwłaszcza jeżeli chodzi o jego powojenną twórczość.
Film przypomni właśnie emigracyjną biografię pisarza, stawiając pytanie o to, dlaczego było on „źle obecny” w PRL, jaki był jego stosunek do komunizmu oraz Rosji i jakie jest dzisiaj znaczenie jego twórczości.
W filmie wypowiedzą się na ten temat: Anna Nasiłowska (IBL) i syn pisarza, Maciej Wierzyński (USA), oraz Sławomir Cenckiewicz, Nina Polan (USA). Autorzy programu odwiedzą również Saq Harbour, gdzie pisarz mieszkał w USA. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.04.18 19:50:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski