ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1994
- Premiera:1994. 05. 07
- Barwny (negatyw: Agfa Gevaert 400 XTS), 116 min
Lokacje: Katowice (kościół w Parku Kościuszki na Brynowie, kopalnia "Wujek", rondo przy ul. Powstańców Śląskich), Zabrze (kopalnia "Pstrowski - Rokitnica").
Filmowy zapis pacyfikacji kopalni "Wujek" - najtragiczniejszego epizodu stanu wojennego. Kazimierz Kutz z wielką dbałością o szczegóły zrealizował patetyczny fresk o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Jego film, o niekwestionowanej wartości artystycznej, jest też swoistym hołdem dla odwagi i determinacji górników, którzy nie zawahali się oddać życia za ideały Sierpnia. Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Niebawem generał Jaruzelski ogłosi w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni "Wujek". Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Robotnicy domagają się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia przewodniczącego. Negocjacje z władzami kończą się fiaskiem. Wojsko, ZOMO i milicja przygotowują szturm na kopalnię.
Mimo że bohaterem filmu Kazimierza Kutza jest zbiorowość, reżyser nie miał problemu z namówieniem do współpracy renomowanych aktorów. Wielu z nich, choć pojawia się tylko w mniejszych lub większych epizodach, zagrało na najwyższym poziomie. W pamięci pozostają zwłaszcza: wewnętrznie skupiona kreacja Janusza Gajosa jako inżyniera Miodka, Jerzy Radziwiłowicz w kluczowej roli proboszcza oraz pełen dramatyzmu i ekspresji występ Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, odtwarzającej postać lekarki, pomagającej rannym górnikom. Utrzymany w paradokumentalnej stylizacji utwór Kutza wzbudził zachwyt krytyków, przeważnie rekrutujących się z ludzi, którzy podobnie jak reżyser silnie przeżyli wprowadzenie stanu wojennego. Przedstawicieli młodszego pokolenia "Śmierć..." może miejscami razić dłużyznami w sekwencjach batalistycznych. Niezależnie od tego, "Śmierć jak kromka chleba" wciąż pozostaje jednym z najważniejszych filmów o stanie wojennym. Przenikliwie odtwarza świadomość strajkujących, którzy ze zwykłych ludzi stają się współtwórcami mitu. Dzięki elegijnej muzyce Wojciecha Kilara, łączącej elementy śląskich melodii z kościelnym chorałem oraz uniwersalizacji męczeństwa strajkujących film Kutza przypomina widowisko pasyjne. Jego mottem stają się słowa z górniczej szatni: "Nie pal, zachowaj czystość". W interpretacji proboszcza nabierają one symbolicznego znaczenia: Nie dopuść do siebie nienawiści, pielęgnuj wewnętrzną potrzebę wolności.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Wózkarz
- Obsługa agregatuZbigniew Szczutkowski
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficznaKatarzyna Wieczorek
- Garderoba
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwiękw napisach nazwisko: Niwińska
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaKazimierz MatykafaktograficznaJan DziadulfaktograficznaAndrzej Głowaczd/s Milicji ObywatelskiejZbigniew Owczarekwojskowakaskaderska
- Public relationsrzecznik prasowy filmu; nie występuje w napisach
- Opracowanie graficzne
- Efekty pirotechniczne
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Sekretariat planu
- Sekretariat grupy zdjęciowejUrszula Marcisz
- Administracja
- KasjerMaria Konieczny
- Produkcja
- Współpraca produkcyjnaStudio Filmowe "JS"
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaMiodek, przewodniczący samorządu pracowniczegogórnik Skargaproboszczgórnik Krasuckigórnik Jurek Putek, członek Komisji Rewizyjnej "Solidarności"major WP, przedstawiciel WRONgórnik Tadeuszgórnik Gładyszgórnik Grzegorz Handylekarkażona górnika JózefaAnia, pielęgniarka w przychodni zakładowejgórnikJan Ludwiczak, przewodniczący Komisji Zakładowej "Solidarności"pielęgniarka w przychodni zakładowejfałszywy górnik, agent SB "Wiktor"inżynier naczelny kopalnidyrektor kopalniTrzoda, członek Komisji Zakładowej "Solidarności", współpracownik SBgórnik, członek "Solidarności"Hajduk, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej "Solidarności"górnikgórnikżona Ludwiczaka, przewodniczącego Komisji Zakładowej "Solidarności"oficer WPM KulikgórnikgórnikgórnikStanisław Gondek, dowódca oddziału ZOMO rozmawiający z górnikamigórnikgórnikschwytany ZOMO-wiecAldona Witkowskagórnikschwytany ZOMO-wiec; nie występuje w napisachgórnik; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1994Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złote Grono
- 1994Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie Jury
- 1994Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Prezydenta Gdyni
- 1994Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
- 1994Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego