Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AWANTURA O BASIĘ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny (Kodak), 104 min

  Lokacje: Warszawa (Stare Miasto), Gdańsk.

Na dziesięciolecie małżeństwa znanego pisarza Stanisława Olszowskiego z uroczą Stanisławą Olszańską ich przybrana córka, piętnastoletnia Basia, przygotowała w prezencie album rodzinny. Z niego poznajemy historię sprzed dziesięciu lat. Po uroczystościach jubileuszu Basia wykrada w nocy rękopisy i kołnierzyki wujka Olszowskiego. Będą one pamiątkami dla jej szkolnych koleżanek, których idolem jest ów literat, gdyż "nikt inny, jak on, nie pisze tak wspaniale o miłości". W przyszłości owe kartki rękopisu zostaną zamienione na wpisy do pamiętników. Wanda, jedna z koleżanek Basi, dziewczyna zazdrosna i złośliwa, nie otrzymuje wpisu do pamiętnika. Wywołuje to w niej złość, w wyniku której nazywa Basię znajdą. Dziewczynka dowiaduje się, że wujostwo Olszowscy to obcy ludzie, którzy stworzyli jej - sierocie - dom rodzinny. Chce poznać swoją przeszłość. Dowiaduje się o losach swoich rodziców i w jaki sposób, mając kilka lat, znalazła się w rodzinie Olszowskich. W poszukiwaniu własnej tożsamości dziewczynka dociera do profesora Somera, nauczyciela jej ojca, oraz pana Gastona, który uczestniczył wraz z Adamem Bzowskim w tragicznej wyprawie w Andy. Dzięki niespodziewanemu spadkowi rusza wraz z panem Gastonem na poszukiwania ojca. Znajdują ją w wiosce indiańskiej, gdzie pełni funkcję czarownika. Adam Bzowski w czasie wypadku w Andach stracił pamięć, nie rozpoznaje więc córki. Basia postanawia jednak walczyć o ojca. Przyjeżdża z nim do Polski. Spotkanie z wybitnym neurologiem nie daje nadziei wyleczenia. Basia wie, że jedynym sposobem jest "leczenie sercem". Wielka miłość do drugiego człowieka i tym razem zwycięża. Obok głównego nurtu zdarzeń toczy się inna "awantura o uczucia". Julek i Zygmunt, dwaj koledzy z sąsiedniego gimnazjum, zakochani są po uszy w Basi. I tu zwycięża również wielkie serce. Odzyskanie pamięci przez ojca wywołuje kolejną awanturę. To babcia Tańska nie może pogodzić się, że przybrana wnuczka będzie teraz mieszkać z ojcem. Interwencja samego Kornela Makuszyńskiego staje się niezbędna . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
AWANTURA O BASIĘ
Powieść
AutorKornel Makuszyński

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 07:19:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych