Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WSZYSTKIE PIENIĄDZE ŚWIATA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Premiera:
  1999. 09. 01
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny (Kodak), 4 odcinki x ok. 55 min

"Wszystkie pieniądze świata" to czteroodcinkowy serial, zrealizowany na podstawie powieści Anatola Potemkowskiego pod tym samym tytułem. Akcja cyklu rozgrywa się w latach 1939 - 1944, a jej bohaterami są dwaj chłopcy, stojący na progu dorosłości. Tłem opowieści o ich młodzieńczych fascynacjach są wojenne losy Warszawy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WSZYSTKIE PIENIĄDZE ŚWIATA
Powieść
AutorAnatol Potemkowski

Varia
pokaż

1

 • Odcinek serialu
 • 55 min

Jesień 1939 roku. Dwóch siedemnastolatków, Burek i Władek, wracają z wakacji do stolicy. Zmęczeni długotrwałą, pieszą wędrówką, bez grosza przy duszy, zatrzymują ciężarówkę. Jej kierowca, niejaki Bolek, zgadza się zabrać wędrowców. Burek i Władek jako zapaleni miłośnicy motoryzacji szybko znajdują wspólny język z Bolkiem, który pracuje w warsztacie samochodowym w pobliskim miasteczku. Mało tego, wkrótce ich niepospolite, jak na młody wiek umiejętności sprawiają, że zostają zatrudnieni jako mechanicy samochodowi. Mieszkanie znajdują na poddaszu, u pani Kaweckiej. Nadchodzi zima. Pewnego dnia do sąsiedniego pokoju wprowadza się Rysia - trzydziestodwuletnia nauczycielka biologii. Wspólne troski i trudy wegetowania na wyziębionym poddaszu zbliżają chłopców do kobiety.

2

 • Odcinek serialu
 • 53 min

Późna jesień 1940 roku. Po przyjeździe do Warszawy Burek, Władek i Rysia zamieszkują u ciotki, która robi co może, by jak najlepiej całej trójce zorganizować życie. Skłania np. chłopców do rozpoczęcia nauki w szkole. Jednak już po pierwszej lekcji Burek z Władkiem dochodzą do wspólnego wniosku, że to nie dla nich. Dzięki znajomości ciotki z prezesem Parcewiczem zatrudniają się jako mechanicy w fabryce "Neptun". Bardzo szybko nowa praca przynosi im liczne korzyści. Przede wszystkim ausweisy, a poza tym satysfakcję z własnoręcznie zreperowanych i uruchomionych pojazdów oraz możliwości dodatkowych, bardzo dobrych zarobków. Idylla zostaje jednak szybko zakłócona. Chłopcy dostają bowiem skierowanie do pracy w Monachium.

3

 • Odcinek serialu
 • 54 min

Kondycja finansowa Burka i Władka znacznie się poprawia. Nadal pracują w zakładach "Neptun", a w dodatku odnoszą coraz większe sukcesy, prowadząc własne interesy. Nawet ich ciotka z niepokojem zauważa, że wydają znacznie więcej niż zarabiają u prezesa Parcewicza. Chłopcom udaje się jednak uspokoić krewną. Mimo życia w okupacyjnych realiach obaj nie zdają sobie sprawy z prawdziwego, bestialskiego oblicza wojny. Dopiero handlując z Schrederem zaczynają się domyślać, że nie wszyscy wiodą tak beztroskie życie jak oni. Przełom w ich świadomości następuje w momencie, gdy odnajdują w piwnicy jednej z warszawskich kamienic brudną, cuchnącą fekaliami dziewczynę. Władek nie bez trudności rozpoznaje w niej Hanię, w której podkochiwał się jeszcze podczas pracy u Swobody. Chłopcy przewożą dziewczynę do swojego mieszkania. Tam w jej brudnych rzeczach Władek znajduje opaskę z gwiazdą Dawida.

4

 • Odcinek serialu
 • 57 min

Wakacje 1943 roku Burek, Władek, Hania i Rysia spędzają u ciotki Wandy w Konstancinie. Ten pobyt jest prawdziwym azylem spokoju i beztroski pośród złowrogiej, okupacyjnej rzeczywistości. Idyllę maci jednak podejrzenie, że są obserwowani. Dzięki sprytnemu kamuflażowi udaje się im bezpiecznie uciec do Warszawy. W mieści wszystko wraca do normy. Rysia całe dnie spędza w antykwariacie. Hania zajmuje się domem. Burek i Władek pracują dla Parcewicza, nie zapominając o własnych interesach. Stary Idziak sprzedaje im w beczkach olej zamiast benzyny. Chłopcy mają jednak głowy nie od parady. Wymyślają więc skuteczny sposób na ukaranie nieuczciwego kontrahenta i odzyskanie swoich pieniędzy. W drodze do Idziaka przypadkiem spotykają Kukusia, dawnego kolegę ze szkoły, obecnie żołnierza AK. Władek umawia się z nim na spotkanie. Spóźnia się wszakże kilka minut. Dzięki temu ratuje życie. Chwilę wcześniej Kukuś i jego przyjaciele - konspiratorzy zostali wymordowani przez gestapo.

2023.01.18 02:00:46
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.