Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODZINY MŁODEGO WARSZAWIAKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1980. 09. 23
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny, 2725 m, 96 min

  Lokacje: Warszawa (Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74).

Ekranizacja powieści "Młodego warszawiaka zapiski z urodzin" Jerzego Stefana Stawińskiego. Ceniony prozaik, scenarzysta filmowy i telewizyjny, jeden z najciekawszych współtwórców tzw. szkoły polskiej, wielokrotnie sam przenosił na ekran własne utwory, reżyserując m.in. filmy "Rozwodów nie będzie", "Pingwin", "Przedświąteczny wieczór", "Godzina szczytu". "Urodziny młodego warszawiaka" to zapis dramatycznych przeżyć młodego człowieka dojrzewającego w nader burzliwych czasach. Film relacjonuje wybrane z biografii bohatera cztery rocznice urodzin, być może najważniejsze w całym jego życiu.

24.IX.1938. Młody warszawiak - Jurek, świeżo upieczony maturzysta, obchodzi swoje siedemnaste urodziny. Wpływowy i bogaty tata zaprasza go na kolację do eleganckiego lokalu, przedstawia swojej czwartej i niewiele starszej od syna żonie. Proponuje mu wyjazd na studia na Sorbonę. Jurek jednak podjął już decyzję - za kilka dni rozpoczyna roczną obowiązkową służbę w Szkole Podchorążych Łączności w Zegrzu. Mówi się dużo o wojnie, ale nastroje są pełne optymizmu i wiary w niezłomną siłę polskiej armii.
24.IX.1939. Jurek w swe osiemnaste urodziny ze starszym szeregowym Karczewskim oraz szeregowcem Walczakiem pod silnym obstrzałem naprawiają przerwaną linię telefoniczną pomiędzy gmachem Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej na Targowej a Zamkiem Królewskim. Z gałęzi ulicznego drzewa chłopiec zdejmuje kolorową papużkę, która uciekła z pobliskiego ZOO. Wieczorem ofiarowuje ją swojej młodej macosze Jadźce. Wizytę u ojca na Mokotowie zakłócają odgłosy walk o pobliską Królikarnię. Jadźka nie może pogodzić się z tym, że mąż w ostatniej chwili zrezygnował z opuszczenia kraju wraz z przedstawicielstwem General Motors. Ojciec Jurka, jak zwykle pełen humoru i pozornego cynizmu, zbywa ją żartami; wspomina planowany wyjazd syna na Sorbonę. Wracając na służbę Jurek poznaje Teresę - swoją późniejszą miłość.
24.IX.1943. Jerzy kończy dwadzieścia dwa lata. Nadal mieszka z babcią na Żoliborzu, pracuje w Urzędzie Skarbowym jako kontroler. Zapewnia mu to swobodę w poruszaniu się po mieście, chroni przed łapankami, przynosi także niezłe, choć często niezupełnie uczciwe dochody, które zasilają konspiracyjną kasę. Wracając z kontroli spotyka łączniczkę Teresę, która zawiadamia go, że gestapo aresztowało Albina, posiadacza "ukaefki" własnej produkcji. Oddziałowi grozi "wsypa". Jurek kontaktuje się ze swym wypróbowanym druhem z września 1939 - Karczewskim. Wieczorem odwiedza ojca, który podkpiwając z gderania Jadźki i nieszczęśliwej miłości syna do Teresy, wznosi toast za jego wyjazd za rok na Sorbonę.
24.IX.1944. - Pięćdziesiąty szósty dzień Powstania na Mokotowie i dwudzieste trzecie urodziny porucznika Jerzego. Toczą się ciężkie walki o utrzymanie Królikami. Powstańcy mają dużo broni, lecz brakuje ludzi zdolnych do jej obsługi. Podczas sprawdzania przerwanej łączności zostaje ciężko ranny sierżant Karczewski. Jurek z narażeniem życia przenosi przyjaciela do prowizorycznego szpitala. Spotyka tu chorego ojca, którym troskliwie opiekuje się żona. I tym razem nie chciał opuścić Warszawy. Niezadowolona Jadźka wyciąga jednak resztki koniaku; spełniają tradycyjny toast za studia na Sorbonie. Wieczorem, w powstańczej piwnicy, Jurek i Teresa biorą ślub. Następnego dnia ona zejdzie do kanałów, on ruszy do przeciwnatarcia na Królikarnię. Nigdy się już nie zobaczą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MŁODEGO WARSZAWIAKA ZAPISKI Z URODZIN
Powieść
AutorJerzy Stefan Stawiński

Varia
pokaż

2024.06.06 02:19:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.