Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRUGA MŁODOŚĆ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1938
 • Premiera:
  1938. 09. 08
 • 2300 m, 80 min

  Lokacje: Warszawa (Dworzec Wschodni PKP, Krakowskie Przedmieście).

  Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Scenariusz "Drugiej młodości" powstał na motywach dramatu Henri Bataille'a "Maman Colibri". Wyrobienie literackie adaptatora Anatola Sterna oraz talent reżysera Michała Waszyńskiego sprawiły, że ich film cieszy się wśród znawców przedmiotu opinią jednego z najambitniejszych obrazów międzywojnia. Bohaterką tego wnikliwego, jak na tamte czasy, studium psychologicznego jest dojrzała, lecz wciąż jeszcze piękna kobieta, która podejmuje rozpaczliwą próbę ucieczki przed samotnością i nadchodzącą starością. Akcja filmu zaczyna się w chwili, gdy Irena Mohort poznaje Jerzego, kolegę swego dorosłego syna Ryszarda. Jerzy, biorąc ją za siostrę przyjaciela, zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Dla Ireny, od dawna zaniedbywanej przez męża, takie uczucie to coś niezwykłego i niebywale pociągającego. Nic dziwnego zatem, że ulega czarowi Jerzego. Mijają dni, a romans rozwija się w najlepsze. Związek matki wprawia w głębokie przygnębienie Ryszarda. Niebawem o wszystkim dowiaduje się również jej mąż. Ludwik stawia Irenę przed dylematem: albo rodzina, albo kochanek. W odpowiedzi pani Mohort wyjeżdża z Jerzym do Zakopanego. Idylla wszakże nie trwa długo. Podczas zamieci śnieżnej jej ukochany ratuje młodą i urodziwą Tamarę. Między nim a dziewczyną wybucha gwałtowne uczucie. Irena postanawia walczyć o miłość Jerzego, lecz widząc beznadziejność sytuacji, daje za wygraną. Upokorzona nie zamierza jednak wracać do domu, który wszak porzuciła na własne życzenie. Rusza więc na wojaż po europejskich kasynach, co staje się przyczyną jej całkowitego upadku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAMAN COLIBRI
Dramat
AutorHenri Bataile
2021.05.13 00:11:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl