Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRANICA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1938
 • Premiera:
  1938. 10. 29
 • 2420 m, 90 min

  Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Zenon ukończywszy studia w Paryżu wraca do kraju pełen twórczej energii. Spotyka Elżbietę, z którą niegdyś łączyła go miłość bezgrzesznych lat dziecięcych . . . W rodzinnej wsi poznaje Justynę, piękną dworską dziewczynę, którą uwodzi. Wkrótce Zenon wraca do miasta. Znów spotyka Elżbietę. W sercu łatwo zwycięża subtelna miłość Elżbiety. Przez pewien czas usiłuje pogodzić w sobie namiętność do Justyny i miłość do Elżbiety. Justyna zawiadamia go, że jest w ciąży. Elżbieta dowiedziawszy się o tym zrywa z Zenonem. Zenon gorączkowo rzuca się w wir pracy, szuka zapomnienia. Lecz i na tym polu los nie szczędzi mu ciosów. Justyna pozbywa się ciąży, Zenonowi udaje się pozyskać Elżbietę. Po ich ślubie Justyna wgryza się ponownie w życie Zenona, umęczona tęsknotą za utraconym dzieckiem. Afera budowlana, w którą wciągnięto Zenona, kończy się skandalem. Justyna w porywie obłędnej nienawiści wypala mu oczy. Zenon wystrzałem w skroń pozbawia się życia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GRANICA
Powieść
AutorZofia Nałkowska

Patrz także:
schowaj

 • 1960
  Spektakl telewizyjny / Zofia Nałkowska / Olga Szaniawska
 • 1970
  Spektakl telewizyjny / Zofia Nałkowska / Janusz Warmiński
 • 1977
  Film fabularny / Jan Rybkowski
 • 1984
  Spektakl telewizyjny / Zofia Nałkowska / Jan Błeszyński
2017.03.14 00:44:35
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego