Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIAŁY MURZYN

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1939
 • Premiera:
  1939. 03. 18
 • 2500 m, 85 min

  Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Antoni, student medycyny, przyjeżdża na wakacje do ojcowskiej chłopskiej chaty. W dramatycznych okolicznościach poznaje hrabiankę Jadwigę, która od pierwszej chwili - mylnie interpretując jego postępowanie - upokarza go. Mimo to każde przelotne spotkanie z Jadwigą potęguje rozbudzoną w nim miłość do niej, a zarazem pogłębia świadomość jej beznadziejności. Kiedy widzi podczas zabawy we dworze Jadwigę promieniejącą ze szczęścia w tańcu z narzeczonym, zaszywa się w osamotnieniu. I oto następuje wstrząs. Narzeczony ginie w wypadku samochodowym, Jadwiga zaś spodziewa się dziecka. Hrabia w małżeństwie Jadwigi z Antonim widzi wyjście z dramatycznej sytuacji. Antoni kategorycznie odmawia, zgadza się dopiero, gdy staje się świadkiem próby odebrania sobie życia przez Jadwigę. Lecz ona przyjmuje jego szlachetność jako upokorzenie i stara się go poniżyć. Antoni przemilcza więc wyznanie miłości i nie przyjmuje zaoferowanych pieniędzy na kontynuowanie studiów. Oświadcza też, że zwróci Jadwidze wolność jedynie w wypadku, gdy go ona osobiście o to poprosi... Antoni wyjeżdża do Warszawy, kończy studia z odznaczeniem, staje się wybitnym pediatrą. Nie dostrzega kochającej go Janki; gnany jest jedną pasją - piąć się coraz wyżej na szczyty kariery, i jednym celem - tą drogą zdobyć Jadwigę. Zostaje naczelnym lekarzem w szpitalu, w którym pewnego dnia zjawia się Jadwiga z synkiem, dotkniętym paraliżem. Antoni ratuje jej dziecko. I gdy następnego dnia Antoni oświadcza Jadwidze, że gotów jest zwrócić jej wolność, ona przeprasza go i wyciąga ku niemu dłoń na pojednanie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BIAŁY MURZYN
Powieść
AutorMichał Bałucki
pierwsze wydanie: 1875
2017.02.11 05:04:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl