Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZE SNU SEN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 35 mm, 40 min

Nocny tramwaj numer dwanaście sunie cicho przez uśpione miasto. Dookoła panuje mrok. Żółte światła ulicznych latarń rozświetlają unoszące się nad ziemią opary błękitnej mgły. Surrealistyczny nastrój sennej fantasmagorii - jak u Hasa! - potęgują postacie zasiadające w staroświeckim wagonie. Jest wśród nich Felicja z "Jak być kochaną", Kuba z "Pętli" i Józio z "Sanatorium pod Klepsydrą" w złotym hełmie na głowie. Wreszcie tramwaj mija otwierające się z wolna wrota zajezdni. Pasażerów już nie ma. Naprzeciw pustej "dwunastce" wychodzi samotny Wojciech Has. Bohater fabularyzowanego dokumentu urodził się w 1925 roku w Krakowie. Tam też ukończył Akademię Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. On sam jest po prostu Krakowem - mówi o artyście Gustaw Holoubek. Zadebiutował w 1947 roku średniometrażowym obrazem "Harmonia", potem związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Dopiero w 1958 roku powstał pierwszy film fabularny Hasa - "Pętla" według opowiadania Marka Hłaski. W kolejnych latach reżyser nakręcił następne, między innymi:"Pożegnania" na podstawie powieści Stanisława Dygata, "Rozstania", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie" uhonorowany Nagrodą Specjalną w Cannes, "Szyfry", "Lalka", "Sanatorium pod Klepsydrą" wedle prozy Brunona Schulza, "Osobisty pamiętnik grzesznika". Od 1974 roku Wojciech Has wykładał w łódzkiej szkole filmowej, był także jej rektorem. Na filmowy portret jednego z najwybitniejszych i najciekawszych reżyserów polskich składają się ilustrowane cytatami z filmów artysty wypowiedzi trojga znakomitych aktorów występujących w obrazach mistrza - Barbary Krafftówny, Gustawa Holoubka - zagrał aż w ośmiu filmach - i Jana Nowickiego, a także scenografa Jerzego Skarżyńskiego, który pracował przy kilku realizacjach Hasa. Rolę cicerone po onirycznym świecie kreowanym przez "poetę czasu, przemijania i śmierci" pełni pisarz Piotr Wojciechowski. Na ekranie pojawia się też sam bohater. Parokrotnie, tylko na chwilę, milcząco. Ale dominującą obecność jego osobowości i jego wielkiej sztuki odczuwa każdy widz filmu Adama Kuczyńskiego, od czołówki po napisy końcowe. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:13:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski