Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

A CHCIAŁAM BYĆ TYLKO AKTORKĄ...

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 45 min

Szpieg na ekranie i w życiu - Jaga Boryta (właśc. Jadwiga Nowakowska). Karierę rozpoczęła w epoce kina niemego. Przed wojną wystąpiła w kilku filmach, m.in. jako kobieta-szpieg w filmie Michała Waszyńskiego "Pod banderą miłości". Widziano w niej nową gwiazdę polskiego kina. Po udanym debiucie, chcąc doskonalić swe umiejętności, zapisała się do szkoły teatralnej. Jadwiga Nowakowska chciała być tylko aktorką, ale to głównie w życiu,a nie przed publicznością przyszło jej grać niezwykłe role. Podczas II wojnyświatowej była wywiadowcą Armii Krajowej na tyłach wojsk niemieckich na Ukrainie. Po wojnie organizowała na terenie Warszawy i okolic ekshumacje zwłok ofiar wojny, osobiście przyczyniając się do identyfikacji wielu z nich. Była inicjatorką ekshumacji w Palmirach i utworzenia tam Cmentarza-Pomnika. Spisując zeznania świadków wojennych egzekucji, przyczyniła się do stworzenia niezwykle cennej dokumentacji. Pracowała w teatrach, pisała artykuły do czasopism, prowadziła amatorskie zespoły teatralne, kilka lat spędziła w klasztorze. Przed kamerą Jadwiga Nowakowska mówi o swym barwnym i ciekawym życiu. Zmarła 21 IX 1995 r., miesiąc po nagraniu filmu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:00:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor