Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...BARDZO PRZYJEMNE MIASTO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 27 min

Ukraińskiego historyka Wasyla Rasewicza podczas badań nad dziejami starego Lwowa najbardziej zaskoczyło odkrycie, że aż do XVI wieku językiem liturgii w jego świątyniach był niemiecki. Dowiedział się również czegoś ciekawego o swoim mieście przeglądając stare gazety. Oto w czasie I wojny światowej o przypadkach tyfusu zamieszczono maleńką notatkę, za to o dotkliwym braku kawy publikowano ogromne teksty na pierwszych stronach. Tę mentalność stworzyli, żyjąc obok siebie i mieszając się ze sobą Ukraińcy, Polacy, Niemcy, Węgrzy, Ormianie, Żydzi, Rosjanie. Według historyka sztuki i malarza Włodka Kostyrki, ci ostatni w najnowszych dziejach Lwowa nie zapisali się najlepiej. Bo Polacy - oceniając dokonania władzy - zostawili po sobie ładne, przyjemne, wygodne miasto, które potem Rosjanie zaniedbali i zniszczyli. Ukraińcy zaś nie zrobili jeszcze nic. Autor filmu przedstawia kilkoro mieszkańców Lwowa, którzy kolejno opowiadają przed kamerą o swoim mieście, o tym, czym ono jest dla nich, co jest w nim ważne, osobliwe, charakterystyczne czy znaczące. Oprócz wymienionych wcześniej są to: aktorzy Polskiego Teatru, choć nie Polacy - Zofia Iwanowna i Aleksander Owerczuk, artysta malarz Jurko Koch mający w swych żyłach krew niemiecką i polską, prezes Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie Eugeniusz Cydzik, prezes Towarzystwa Lwa Ihor Dobko i historyk kultury żydowskiej Josef Gelston. Prawie wszyscy mówią po polsku, a z ich wypowiedzi wyłania się obraz miasta wielokulturowego, przez wieki kształtowanego przez wiele żyjących i tworzących zgodnie nacji, posiadającego w efekcie jakąś magiczną siłę wpływającą na jego dzisiejszych mieszkańców. Słowom towarzyszą widoki miasta: zakątki piękne i brzydkie, obiekty architektoniczne, jakie zobaczyć można w Wiedniu, Krakowie i Wenecji, prace porządkowe i restauracyjne, a także ciągle jeszcze, mimo wyroku historii i upływu czasu, widoczne na murach polskie nazwy ulic i resztki szyldów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 00:55:33
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.