Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZEKAJĄC NA MINJAN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 27 '

Z potężnej niegdyś społeczności polskich Żydów wojnę przeżyli nieliczni, większość zaś tych, którym udało się przetrwać, wyjechała za granicę. Ci, co zostali, latami próbowali odnaleźć swych zaginionych bez wieści bliskich, jakoś ułożyć sobie życie. Z biegiem czasu ci, którzy byli dziećmi w czasie wojny, dorośli i zaczęli szukać swoich korzeni. Organizowano dla nich wspólne wyjazdy i spotkania, w czasie których mogli dowiedzieć się czegoś o kulturze żydowskiej, historii, religii i obyczajach. Dla wielu uczestników tych spotkań był to początek długich poszukiwań. Potem nadszedł rok 1968 i znaczna część tych, którzy przyznawali się do swojego pochodzenia, wyjechała z Polski. Obecnie żyjący zgodnie z nakazami religii i tradycji Żydzi tworzą bardzo niewielką społeczność. W warszawskiej synagodze trzeba czasem długo czekać na minjan - czyli zgromadzenie dziesięciu Żydów, niezbędne do odprawienia publicznych modłów. Wśród tych dziesięciu przeważają starsi mężczyźni, którzy niepokoją się, co będzie, kiedy ich zabraknie. Nadzieją jest dla nich pokolenie średnie, które wychowuje swe dzieci zgodnie z tradycją. Zanim jednak dzieci dorosną, pewnego dnia może nie zebrać się minjan... To właśnie jest wielką troską modlących się mężczyzn.Bohaterowie filmu to Żydzi mieszkający w Warszawie - ci, którzy nie poddali się całkowitej asymilacji i w którymś momencie swego życia zaczęli szukać swoich korzeni. Teraz przekazują to, czego się dowiedzieli, swoim dzieciom. Choć wielu z nich przez lata nie wierzyli, teraz zaczęli żyć zgodnie z przykazaniami judaizmu. Z namaszczeniem celebrują liczne obrządki, szabas, chodzą do synagogi, spożywają koszerne pokarmy. Wiara dała im siłę, a dzięki judaizmowi ich życie stało się bardziej uporządkowane. Refleksyjny film, pełen nostalgii za światem, który zginął bezpowrotnie, niesie iskierkę nadziei. To dzięki jego bohaterom, pełnym entuzjazmu i radości życia, odkrywającym wciąż nowe obszary jednej z najbardziej oryginalnych i najstarszych kultur. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:03:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman