Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SAME STAMTĄD

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 25 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Od pokoleń żyli w Kozakach, 60 km na wschód od Lwowa.Stanowili we wsi narodową większość, po wojnie musieli ją jednak opuścić. Wypędzeni zabrali swój dobytek i całe wyposażenie kościoła - nawet trzy dzwony. Starali się trzymać razem, a o jedność parafii zabiegał zwłaszcza ich ksiądz kanonik, Michał Krall. Na Ziemiach Zachodnich, dokąd mieli się przenieść, szukał takiego miejsca, w którym pomieściliby się wszyscy jego parafianie. Tak mieszkańcy Kozaków znaleźli się w Pyrzanach. Ciągle jednak czuli się związani z rodzinnymi stronami, tęsknili za swoja małą ojczyzną. Bronisław Iśków na ścianie swego domu namalował więc widok Kozaków. Tak, jak go zapamiętał w dniu, w którym opuszczał wieś na zawsze. Rozrzucone pośród pól, tonące w zieleni domy, Dom Ludowy, który zawsze tętnił życiem, i kościół ufundowany w przeszłości przez arcybiskupa Karola Boromeusza Hryniewieckiego, często przyjeżdżającego w te okolice ze Lwowa, na odpoczynek. Kiedy zmieniła się sytuacja polityczna, mieszkańcy Pyrzan postanowili odwiedzić Kozaki. Pojechali całą grupą. Kamera towarzyszy im w tej podróży. Wzruszeni oglądają swoje domy. Nie bez smutku patrzą na popadający w ruinę Dom Ludowy, a zwłaszcza na zdewastowany kościół, służący Ukraińcom przez lata za magazyn. Przed jego zamkniętymi drzwiami uczestniczą w mszy świętej, pierwszej odprawionej w tej wsi od ponad pięćdziesięciu lat. Niektórzy biorą w węzełki garść rodzinnej ziemi. Robią zdjęcia. Bronisław Iśków zaś - szkice. Po powrocie do Pyrzan grupa mężczyzn zbiera się przed jego domem, by pomóc mu widniejącą na ścianie panoramą Kozaków namalować od nowa, zaktualizować.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:14:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency