Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PEJZAŻE POLSKIE JERZEGO WOLFFA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 32 min

Jerzy Kazimierz Wolff urodził się w roku 1902. Jego dziadkiem był Robert Wolff, współzałożyciel słynnej firmy wydawniczej "Gebethner i Wolff". Dzieciństwo i młodość spędził Jerzy w okolicach Sandomierza, gdzie po śmierci ojca osiadła rodzina matki, oraz w Warszawie, gdzie chodził do szkoły i zdał maturę. Mimo to wybrał Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ukończeniu studiów, pod wpływem Józefa Pankiewicza, razem z innymi jego studentami założył tzw. Komitet Paryski i wyjechał do Francji. Pobyt w tym kraju upłynął mu na zwiedzaniu muzeów, obcowaniu ze sztuką i kulturą francuską, a także z krajobrazami, które podziwiał do końca życia. Jeszcze przed wyjazdem do Francji wystawił swoje prace na Międzynarodowej Wystawie Grafiki we Florencji i był to początek jego długiej kariery artystycznej. Odtąd oprócz wojny i lat 1948-58 niemal każdego roku jego prace pokazywane były na różnego rodzaju wystawach w kraju i za granicą. Jerzy Wolff był też krytykiem - pisał o wystawach, muzeach, kierunkach w sztuce, poszczególnych artystach. Okupację przeżył u rodziny w Wilczycach. Wraz z końcem wojny pojechał do Lublina, aby pracować jako inwentaryzator zbiorów malarskich pałacu w Kozłówce. W październiku 1945 roku wrócił do zniszczonej stolicy. Otrzymał pracownię na Saskiej Kępie i czynnie włączył się w prace Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 1948 dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki trzy miesiące spędził w ukochanym Paryżu. A po powrocie uczynił coś, co było wielkim wstrząsem dla jego bliskich - wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1952 wraz ze skierowaniem do pracy duszpasterskiej w parafii w Aninie. Kolejne parafie, w których pracował, to Otwock i parafia św. Jakuba w Warszawie. Ciężka choroba serca zmusiła go do przebycia długiej rekonwalescencji w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Tam znalazł spokój i wytchnienie i został na całe 27 lat. Pod wpływem Antoniego Marylskiego zaczął znowu malować. Zmarł w grudniu 1985 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:14:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego