Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚRODEK EUROPY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • 23'

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Kiedyś w miejscu, które po obliczeniach wyznaczono na środek Europy, stał kamienny globus. Zniknął gdzieś jednak. Zastąpił go ogromny głaz z herbem Suchowoli: na jego górnym polu widnieje łuk zwieńczony krzyżem, na dolnym - koń. Oplatający herb napis głosi: środek Europy. Ale z tego faktu nic nie wynika. Miejscowy ksiądz kanonik żartuje, że suchowolanie kiedyś byli bardzo zadowoleni, bo nie odpowiadała im "wschodniość", a środek dowodził, iż nie żyją w Europie Wschodniej. Teraz znów ta "zachodniość" co przyszła też jest jakaś taka - nie taka... Suchowola to niewielkie kresowe miasteczko liczące nieco ponad 3 tys. mieszkańców. Leży na wschód od Białegostoku, a powstała z połączenia dwóch niegdysiejszych wsi. Przed wojną mieszały się w niej narodowości, religie, języki i obyczaje. Żyli tu pospołu Polacy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. Dziś Żydów już nie ma, a o ich istnieniu w przeszłości nie świadczy nawet synagoga: była piękna, modrzewiowa, stała dwieście lat, lecz w czasie wojny rozebrali ją Niemcy. Ślady dawnych lat pozostały w lokalnej gwarze, będącej mieszniną polskiego i białoruskiego. Do dziś przetrwały targi końskie, z których Suchowola słynęła i nadal słynie w całej Polsce.Tragicznym zrządzeniem losu w 1984 roku, po bestialskim zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki, przybył Suchowoli jeszcze jeden powód do chwały. Kapłan urodził się w pobliskich Okopach, w suchowolskim kościele pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła był ochrzczony, potem jako ministrant służył do mszy i tu odbyła się jego prymicja. Ukończył też miejscowe liceum. O Suchowli - jej przeszłości, teraźniejszości i swoich rodzinnych tradycjach - opowiadają w filmie jej mieszkańcy osiadli tu od pokoleń i ci, którzy wyjechali stąd, lecz wrócili stwierdziwszy, że właśnie tu chcą żyć: Edmund Gabrel, Tadeusz i Zygmunt Grabowscy, Jan Guzowski, Marek Karp, Marian Lipski, Jan Muchla, ieczysław Wirkowski i ks. kanonik Józef Wiśniewski. Jest wśród nich ten, który nie chciał robić pieniędzy w Stanach Zjednoczonych, i ten, co nie chciał zarabiać marek jako glazurnik i dziś maluje freski w kościele, szczęśliwy, że w rodzinnym miasteczki znalazł sposób na życie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:04:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency