Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TADEUSZ KOMOROWSKI "BÓR"

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 53 min

Autor filmu podczas pobytu w Londynie zgromadził bogatą dokumentację dotyczącą osoby Tadeusza Komorowskiego "Bora". Dotarł również do jego bliskich i osób znających generała osobiście. Materiał ten wykorzystał, by przedstawić Tadeusza Komorowskiego jako wojskowego i osobę cywilną. Pokazuje jego losy od lat najmłodszych - czasów dzieciństwa spędzonych w Chrobrowie i nauki w lwowskim gimnazjum, przez studia w Akademii Wojskowej w Wiedniu po nominację na porucznika i pierwsze walki na frontach rosyjskim i włoskim, jeszcze w armii austriackiej. Przypomina potem jego udział w walkach na Ukrainie w 1920 roku i w historycznej bitwie pod Komarowem, a potem w kampanii wrześniowej, wreszcie - w AK, aż po rozkaz o rozpoczęciu operacji "Burza" w Warszawie, a następnie jego działalność emigracyjną w Stanach Zjednoczonych i Anglii, po nagłą śmierć pośród łanów zbóż. Jednocześnie autor pokazuje jego życie w Świrżu, gdzie wzorowo gospodarował i miał nawet zamiar zreygnować z wojska, by zająć się pracą na roli. Nie pomija również jego zamiłowań sportowych i udziału w wielu zawodach hippicznych w kraju i za granicą. Z archiwaliów i wspomnień o generale wyłania się postać człowieka delikatnego, niezwykle skromnego i wrażliwego - portret odbiegający od stereotypu bohatera. W filmie mówią o nim m.in.: Andrzej Pomian, Józef Garliński, adiutant generała Stanisław Jankowski "Agaton", Bohdan Wendorff i syn bohatera filmu, Adam Komorowski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:04:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl