Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY PILCH. WYZNANIA CZŁOWIEKA PISZĄCEGO PO POLSKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 53 min

Zjawisko "Pilch" tylko na pozór koi raz na tydzień swoim absurdalnym humorem nasze skołatane nerwy i jednoczy nas w pospólnym nachylaniu się nad ostatnią stronicą "Tygodnika Powszechnego". Tak naprawdę, to ono wcale nie koi i nie jednoczy. Ono jątrzy i dzieli. Pilch nie pozwala nam ani na chwilę odetchnąć czystym powietrzem zasłużonej chwały, wciągnąć w tchawicę duszy zbiorowej ożywczego tlenu zadowolenia z siebie i dumy z własnych historycznych pierwszeństw oraz przodownictw... Wprawdzie krakowski prozaik i felietonista opuścił już "Tygodnik" i przeniósł się, ku powszechnemu zaskoczeniu i zniesmaczeniu niektórych do "Polityki", ale wyrażoną przez Stanisława Barańczaka myśl realizatorzy filmu przyjęli za tezę dokumentalnego portretu autora "Spisu cudzołożnic" - dzieła zekranizowanego przez Jerzego Stuhra. Bohater urodził się w 1951 roku w Wiśle. Spędzone tam dzieciństwo odcisnęło się w utworach Pilcha. Równie istotne dla przyszłej drogi twórczej pisarza były przyjaźnie nawiązane w czasach studiów filologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kraków jest magicznym miejscem akcji wielu opowiadań i felietonów. Za "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" z 1988 roku Jerzy Pilch uhonorowany został nagrodą imienia Kościelskich. Fragmenty prozy "leworęcznego okularnika z Wisły" czyta Jan Nowicki, w spektaklu telewizyjnym zrealizowanym na podstawie "Monologu z lisiej jamy" występuje Bogusław Linda, o bohaterze dokumentu mówią jego matka, żona, przyjaciele: między innymi profesor Marian Stala, Adam Szostkiewicz, Krzysztof Kozłowski, a także sam Pilch. On więcej i chętniej wypowiada się na temat rodzinnego kraju, w którym przyszło mu żyć, a także o literackich fascynacjach. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.