Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MŁODOPOLACY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 26 min

Działający w Gdańsku Ruch Młodej Polski był w latach 70. jedną z najważniejszych organizacji opozycyjnych w Polsce, ideową grupą, która tworzyła zręby nowoczesnego myślenia o narodzie jako jednej z wartości podstawowych. Prowadził intelektualną rywalizację z opozycyjnymi socjalistami i marksistami, nieugięcie stojąc na pozycjach prawicowych. Jego wychowankami są m.in.: Wiesław Walendziak, Aleksander Hall, Tomasz Wołek, Marian Piłka, Jarosław Sellin i Jacek Dębski, a więc ludzie odgrywający dziś znaczące role w życiu politycznym i społecznym kraju. W tym roku mija 20 lat od powstania Ruchu. Film opowiada o historii tej organizacji - o ludziach, którzy ją tworzyli, i o czasach, w których działała. Przeszłość "młodopolaków" wspominają przede wszystkim Jacek Bartyzel, Aleksander Hall i Arkadiusz Rybicki, a także Lech Wałęsa, Wiesław Walendziak, Marian Piłka, Donald Tusk, Maciej Płażyński i o. Ludwik Wiśniewski. Realizatorzy dokumentu wykorzystują ponadto materiały filmowe z lat 70. i 80. przypominające m.in. wydarzenia Grudnia 1970 roku, Porozumienia Sierpniowe 1980 roku, pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do kraju, obrady Okrągłego Stołu czy realia tzw. oficjalnego życia, jak wizyty Edwarda Gierka w zakładach pracy lub pochody pierwszomajowe. Sięgają także do publikacji prasowych, zdjęć oraz operacyjnych materiałów służb bezpieczeństwa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:22:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.