Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MENNONICI NA ŻUŁAWACH

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1993
  • 11 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Europejski zjazd mennonitów na Żuławach jest okazją do przedstawienia ponad 400-letniej historii tej grupy wyznaniowej na ziemiach polskich. W XVI wieku, w czasie nasilenia aktywności inkwizycji, mennonici uciekli przed prześladowaniami z rodzinnej Holandii do Polski, która słynęła wówczas z tolerancji religinej. Osiedlili się w okolicach Nowego Dworu. Przyjęto ich bardzo życzliwie. Przybyszom, posiadającym nieocenione dla tych terenów zdolności - byli mistrzami hydrologii - wydzierżawiono ziemię, na której mogli zakładać swoje domostwa. Mogli żyć zgodnie z zasadami swojej religii. Wiara nakazywała im wyrzeczenie się wszelkiej przemocy, nie mogli wstępować do armii, nie piastowali stanowisk i nie obchodzili świąt państwowych. Byli zobowiązani do posiadania licznego potomstwa. Żuławy, które stały się ich drugim domem, były i są specyficzną krainą, bodaj jedyną w kraju, gdzie występuje tak daleko idąca zależność między przyrodą, techniką i człowiekiem. Mennonici mieli dość cierpliwości, siły i poświęcenia, by skutecznie walczyć z żywiołem, swym zapałem i przykładem porywali miejscową ludność. Budowali kanały, wały, umocnienia. Wykonywali mozolną i niebezpieczną pracę w celu opanowania potęgi wód. Ujarzmiając żywioł stworzyli podstawy pod osadnictwo na tych terenach. Do 1945 roku 15 pokoleń mennonitów kontynuowało dzieło i tradycje swoich przodków. Po wojnie władze państwowe zmusiły mennonitów do opuszczenia domostw, traktując ich tak jak Niemców. Pan Arkadiusz Rybak, który od lat fascynuje się dziejami mennonitów i opowiada w filmie o ich losach, uważa tę decyzję za błędną i nieprzemyślaną.Obecność tych ludzi na Żuławach była korzystna dla regionu, dla miejscowej ludności. Oni sami nie stanowili żadnego zagrożenia dla państwa, gdyż czuli się obywatelami Polski, ona była ich ojczyzną. Obecnie mennonici rozproszeni są po świecie, mają swoje wspólnoty w 60 krajach. Nie zapomnieli jednak o korzeniach. Potomkowie szesnastowiecznych osadników powracają na Żuławy. Na cmentarzach mennonickich, w dużym stopniu zrujnowanych, szukają grobów swoich przodków.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:08:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski