Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYDARZYŁO SIĘ W GDAŃSKU

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 50 min

Stanisław Skwira walczył na Westerplatte, po wojnie służył w armii amerykańskiej, założył rodzinę i zamieszkał w Neuberg, w Niemczech Zachodnich. Ulrich Neubauer jest gdańszczaninem i jako dziecko przeżył w swoim mieście "kryształową noc", którą dokładnie pamięta, a potem całą wojnę; kiedy się skończyła, nie wyjechał do Niemiec, choć nie było łatwo żyć wśród Polaków. Leon Lendzion też jest gdańszczaninem, synem Antoniego, przywódcy Związku Zawodowego Polaków, posła gdańskiego parlamentu; po wybuchu wojny przestał się bawić z niemieckimi kolegami, a ojca aresztowano i osadzono w obozie w Stutthofie, gdzie prawdopodobnie został rozstrzelany. Rodzice pisarza Stefana Chwina przywędrowali do Gdańska z Warszawy i Wilna, ale on urodził się już w tym mieście, którego jest piewcą i którego tajemnice poznawał sam od lat chłopięcych. Artura Labudę po wojnie wyzywali od szwabów, a w szkole miał kłopoty, bo nie znał polskiego. Ludzie ci, a także inni gdańszczanie: pisarz Paweł Huelle, popularyzator historii miasta Andrzej Januszajtis, członkowie Związku Mniejszości Niemieckiej, opowiadają w filmie o swoich wojennych i powojennych doświadczeniach, związkach z miastem, jego niezwykłościach i szczególnych w nim zdarzeniach, ostatnich kartach z jego przebogatych dziejów, które tworzyli wspólnie gdańszczanie różnych nacji. Ich opowieściom towarzyszą zdjęcia kręcone w miejscach, o których mówią: na ul. Mariackiej, w sopockiej Operze Leśnej, w Wisłoujściu i Wrzeszczu, na Westerplatte i terenach obozu w Stutthofie, wreszcie - we wnętrzu gdańskiej bazyliki Mariackiej, gdzie od niedawna zegar astronomiczny, jeden z najcenniejszych tego rodzaju zabytków w Europie, po zabiegach restauracyjnych znów odmierza godziny, dni, miesiące, lata, fazy księżyca i pozycje słońca. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:16:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman