Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PĘDZEL I BATUTA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 30 min

Andrzej Kreutz-Majewski, jeden z najwybitniejszych współczesnych scenografów, od 30 lat jest związany przede wszystkim z warszawskim Teatrem Wielkim. Studia ukończył w 1959 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w latach 1962-63 przebywał w Rzymie na stypendium rządu włoskiego. Chociaż uprawiał malarstwo sztalugowe, portret, pejzaż, kompozycję i rysunek, to jednak scenografia, w której debiutował rok po dyplomie, jest jego główną pasją. Jest profesorem krakowskiej ASP, gdzie wykłada na Wydziale Scenografii. Uznawany jest za twórcę polskiej szkoły scenograficznej, ma w swoim dorobku scenografie do dzieł starych mistrzów i współczesnych modernistów. Wśród jego prac można znaleźć "Medeę" Luigiego Cherubiniego, "Pasję Łukaszową" Krzysztofa Pendereckiego - do której nie tylko zrobił scenografię, ale dzieło to również wyreżyserował, "Wolnego strzelca" Karola Marii Webera, "Halkę" i "Straszny dwór" Moniuszki, "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego (tę operę wystawiał sławny Teatro Colon w Buenos Aires) oraz dzieła Mozarta, Straussa i wielu innych kompozytorów. Za swoje prace został uhonorowany licznymi nagrodami za granicą i w kraju. Na scenach teatrów Krakowa i Warszawy współpracował m.in. z Lidią Zamkow i Kazimierzem Dejmkiem, projektował scenografie do "Ptaków" Arystofanesa, "Sułkowskiego" Stefana Żeromskiego i "Operetki" Witolda Gombrowicza. Dokument Tomasza Wiszniewskiego pokazuje przygotowania do premiery "Salome" Ryszarda Straussa, przedstawienia, do którego scenografię zaprojektował Andrzej Kreutz-Majewski. Wydarzenie to stało się pretekstem do pokazania innych dokonań artysty: scenografii do "Normy", "Nabucco", "Święta wiosny", "Czerwonego płaszcza", "Czterech temperamentów", "Pasji" i "Diabłów z Louden". W filmie podkreślono silne związki dzieła plastycznego i muzyki, a także wpływ, jaki obie dziedziny sztuki wzajemnie na siebie wywierają. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:10:52
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski