Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁAWOMIR MROŻEK CZYLI SZKIC DO PORTRETU SKRZĘTNIE PRZEZ BOHATERA ZAMAZYWANEGO...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 49 min

Kraków to niezwykłe miejsce. "Gdy się okrąży Rynek sto albo i trzysta razy, można pójść prosto wzdłuż Błoń, przez Salwator na kopiec Kościuszki, albo i dalej, cały czas na Zachód". Bohater filmu opuścił miasto przed ponad trzydziestoma trzema laty i ruszył na Zachód. Zatrzymał się na dłużej w Paryżu, później zawędrował aż do Meksyku, gdzie spędził kolejnych kilka lat. Teraz znowu jest w domu, u siebie. Sławomir Mrożek urodził się w 1930 roku w Borzęcinie. Samego wydarzenia nie przypomina sobie, musi zawierzyć relacjom z drugiej ręki. Pamięta za to swój pierwszy krakowski dom przy ulicy Bandurskiego, stojącą naprzeciw willę generała Bernarda Monda, i liczbę koni zaprzęganych do generalskiej bryczki. Potem były kolejne adresy - przy Kieleckiej i inne. Pierwszym własnym mieszkaniem dwudziestolatka, już po wojnie, stała się klitka o powierzchni siedmiu metrów kwadratowych w budynku przy ulicy Krupniczej. Mieściły się tam: łóżko, szafa, stół i krzesło. Dwa ostatnie meble były przydatne do pracy twórczej. Od 1950 roku Mrożek pracował w "Dzienniku Polskim" w charakterze pomocy redakcyjnej, a potem redaktora. W tym samym roku zadebiutował na łamach "Przekroju". W następnych latach współpracował z gdańskim teatrem studenckim Bim-Bom, współredagował "Życie Literackie", ogłaszał zbiory opowiadań, powieści, a przede wszystkim utwory sceniczne. Dramaty "Policjanci", "Indyk", "Tango" czy "Emigranci" były tłumaczone na wiele języków i wystawiane na całym świecie. Tymczasem autorowi wiodło się w ojczyźnie coraz gorzej. Mrożek opuścił kraj. Od 1963 roku przebywał we Włoszech, potem w Paryżu. Rezydował na Montmartre, później przeniósł się na lewy brzeg Sekwany i zamieszkał w okazałej, mieszczańskiej kamienicy opodal wieży Eiffla. Dobiegał sześćdziesiątki, gdy ruszył na szerokie, oceaniczne wody. Pokonał Atlantyk i osiedlił się w Meksyku. Wytrzymał tam kilka lat z rzadka opuszczając dom. W końcu wyczerpało go życie na dwuhektarowej posiadłości. Po trzydziestu trzech latach pobytu na obczyźnie Mrożek powrócił do kraju. Przetrwał huczną fetę zorganizowaną na jego cześć w Borzęcinie i zamieszkał w Krakowie. Może do woli spacerować wokół rynku i zapuszczać się dalej, grzbietem Sikornik na zachód. Bohater filmowego portretu mówi o latach dojrzewania, pierwszych sukcesach, literackiej karierze, trudnych wyborach, życiowych decyzjach i cenie, jakie mu przyszło na nie płacić. Opowieść ilustrowana jest fragmentami najsłynniejszych sztuk scenicznych oraz rysunkami Mrożka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:24:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.