Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZYTAJĄC SIENKIEWICZA NA PUSTYNI NEGEV

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 25'

MAŁE OJCZYZNY
Alex Danzig urodził się w Warszawie. Szczęśliwe dzieciństwo spędził najpierw przy ul. Parkowej, potem w okolicach MDM. W Polsce poszedł do szkoły, nauczył się czytać. Kiedy miał 9 lat, w 1959 roku wyemigrował z rodzicami do Izraela i zamieszkał w kibucu Nir Oz, położonym w zachodniej części pustyni Negev. Z dzieciństwa pozostała mu jednak miłość do języka polskiego i emocjonalny związek w miejscem, w którym się urodził. Jest w nim to tak silne, że do dziś - a ma 50 lat - naprawdę odpoczywa czytając "Ogniem i mieczem", "Potop" Sienkiewicza albo "Pana Tadeusza" Mickiewicza. A w czasie wojny z Syrią, walcząc w szeregach armii izraelskiej, pod ostrzałem krzyczał "hura!", kiedy dowiedział się z radia, że Polacy zremisowali z Brytyjczykami w meczu piłki nożnej na Wembley. Podczas kontaktów z młodymi Żydami Alex Danzig przekonał się, że ich wiedza o Polsce, a zwłaszcza o zachowaniach Polaków w czasie II wojny światowej, jest wypaczona i tendencyjna. Prowadząc w Centrum Hashomer Hatzair Givat Haviva wykłady, postawił sobie zadanie uświadomienia młodzieży izraelskiej, w jakiej sytuacji dokonywał się holocaust i jaką rolę odegrali Polacy w ratowaniu Żydów przed zagładą. Jeżdżąc zaś z nimi do Polski stara się, by nie tylko pielgrzymowali do Auschwitz, lecz też zwiedzili Wawel i dowiedzieli się czegoś o poecie, którego pomnik stoi na krakowskim Rynku. Pragnie, by obok historii holocaustu poznawali też historię Polski i historię Żydów w naszym kraju. Nie wszyscy Żydzi odnoszą się przychylnie do takich jego działań. W filmie Alex Danzig opowiada o sobie i swoim życiu, a kamera towarzyszy mu podczas wykładów w Centrum i wycieczki z młodzieżą do Polski.
[źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Specjalna "Brązowy Lajkonik"
  za "nietypowe przestawienie stosunków polsko-żydowskich"
2017.02.11 03:12:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski