Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN KOTT - TEATR MOJEGO WIEKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 58 min

Od najwcześniejszych lat oglądał z okna mieszkania dorożki podjeżdżające pod fronton gmachu Teatru Polskiego w Warszawie. W rodzinnym domu, za ścianą, mieszkały Ida Kamińska i jej matka Rachela, wielka gwiazda sceny teatralnej. Często był pozostawiany pod opieką obu wspaniałych aktorek. To pewnie dlatego już w dzieciństwie zawładnął nim duch teatralnej sceny. I pozostał mu wierny na całe życie. Bohaterami filmu są Jan Kott, a także, zgodnie z tytułem, teatr polski dwudziestego wieku. Rejestr dokonań i osiągnięć narodowej sceny, choć indywidualny i subiektywny, zasługuje na najbaczniejszą uwagę ze względu na autorytet dziejopisa - krytyka, eseisty, historyka literatury, tłumacza, autora najgłośniejszych w naszym stuleciu interpretacji szekspirowskich, które zrewolucjonizowały teatr współczesny. Kott urodził się w 1914 roku w Warszawie. Ukończył wydział prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Francuski, po wojnie wykładał we Wrocławiu oraz w stolicy. Zadebiutował jako poeta w 1936 roku zbiorem "Podwojony świat" na łamach prasy, był współzałożycielem Klubu Artystycznego "S", w 1939 roku bronił obleganej Warszawy. W latach 1945 - 1948 współredagował tygodnik "Kuźnica", następnie, do roku 1961, zamieszczał recenzje teatralne w "Przeglądzie Teatralnym". Od roku 1967 przebywa w Stanach Zjednoczonych wykładając na tamtejszych uniwersytetach.Kott opowiada o największych osobowościach naszej sztuki dramatycznej - o Leonie Schillerze, drugim po Bogusławskim tytanie teatru, autorze monumentalnych inscenizacji mickiewiczowskich, o teatrze Jaracza, jednego z najgenialniejszych aktorów polskich i o "Reducie" Juliusza Osterwy. O trudnych doświadczeniach czasów okupacji i niemniej bolesnych latach powojennych, w których władze domagały się od teatru politycznej posługi. O Październikowych dokonaniach Mrożka, Różewicza i Swinarskiego, teatrach alternatywnych STS-u i krakowskiej "Piwnicy", o Grotowskim i o Kantorze. O perspektywach sztuki scenicznej i o głoszonej przez niektórych śmierci teatru. Zdaniem Kotta, proroctwa są przedwczesne.Teatr wciąż żyje. Nie tylko jako, wedle określenia Brechta, "teatr kulinarny" - czyli teatr lekkiej strawy: komediowy bądź lekko pornograficzny, ale też jako teatr "wysokiego lotu", zmagający się z najtrudniejszymi wyzwaniami współczesności. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.