Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKI RZYM POLSKI WATYKAN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 53 min

Rzym - położone na siedmiu wzgórzach nad brzegami Tybru miasto od wieków współtworzy dzieje świata, jego dzieje zaś to odbicie historii Europy. W jego murach decydowały się losy naszego kontynentu, a rozkwitła w nich religia, zbudowana na męczeństwie jej pierwszych wyznawców, stała się spoiwem. To miasto było też szkołą Europy. Było też szkołą dla Polaków. W Rzymie szukaliśmy własnej tożsamości i poprzez Rzym stale byliśmy w Europie. Te polsko-rzymskie, polsko-watykańskie związki trwają już tysiąc lat, a zwieńczył je pontyfikat Jana Pawła II. Film stara się przedstawić historię tych związków.
Przewodnikiem jest Jan Englert. Wędrując po Rzymie tropem nawarstwionych nad Tybrem przez dziesięć wieków poloników, opowiada o tysiącletniej obecności Polaków w Rzymie, a potem Watykanie, o jej politycznym i kulturalnym znaczeniu dla państwa polskiego i Kościoła w Polsce. Uzupełnieniem tych informacji jest przedstawienie wszystkiego, co Rzym dał Polsce za pośrednictwem działań politycznych, kształconych w nim ludzi, kleru i zakonników. Opowieść kończy pokazanie współczesnego polskiego Rzymu - Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej i tysięcy polskich pielgrzymów przybywających na plac św. Piotra po jego błogosławieństwo. Jan Englert jak turysta spaceruje po ulicach i placach, zagląda do kościołów, pałaców i muzeów, odwiedza miejsca, w których niegdyś bywali nasi ziomkowie. Jego wędrówkę uzupełnia bogata ikonografia - dokumenty, obrazy, fotografie, rysunki, dzieła sztuki i filmy archiwalne. Dopełnia zaś lektura fragmentów wspomnień, dzienników, pamiętników listów i utworów literackich napisanych przez wybitnych Polaków, którzy jechali nad Tybr w poszukiwaniu wiedzy, piękna, wrażeń, inspiracji, a w czasach najtrudniejszych - otuchy i pokrzepienia serc, utwierdzenia i umocnienia w wierze. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:13:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego