Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

COLOR STUDIES OF CHOPIN

 • Tytuł polski: UTWORY CHOPINA W KOLORZE
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, USA
 • Rok produkcji:
  1944
 • Gatunek:
  Film eksperymentalny
 • Barwny, 11 min

Remake "Trzech etiud Chopina" z 1937 r. Nokturn op. 15 nr 2 został zinterpretowany obrazami przyrody, a mazurek op. 7 nr 3 - tańcem. Ze "starego" filmu pozostała "Etiuda rewolucyjna", której ekwiwalentem obrazowym były układy linearne, wirujące figury geometryczne i światłocień, kulminacyjne akordy zsynchronizowane zostały z wybuchającymi płomieniami, zdeformowanymi twarzami i atakującymi bombowcami. Wizualizacja "Etiudy rewolucyjnej" powstała pod wyraźnym wpływem filmu Franciszki i Stefana Themersonów "Calling Mr Smith".
W przeciwieństwie do filmu z 1937 r. remake nie był tylko formalnym eksperymentem ale miał wyraźny walor propagandowy, zrealizowany był nie tylko "ku pokrzepieniu serc". ale i pod dyktando strofy "... ten tylko się dowie, kto cię stracił". Film zyskał duże uznanie, zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie był zrealizowany, jak i w Polsce, również po wojnie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.12.18 23:38:13
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski