Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONIA?

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 23 min

Jerzy Matysiak uważa, że nie potrzebuje nazwiska. Wszyscy mówią o nim "Koń" i każdy wie o kogo chodzi, przynajmniej w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Jest jej legendą. Mając dziesięć lat zaczął jeździć konno. W wieku dwunastu lat zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Potem został dżokejem. Na wrocławskim torze jeździł do 1969 roku. Wtedy - w grudniu - pojechał dublować zakonnicę w filmie Andrzeja Żuławskiego "Diabeł". Podczas zdjęć doznał ciężkiej kontuzji - koń rozdarł mu krok - mimo to spodobała mu się praca w filmie. Już jej nie porzucił. Stała się jego pasją, największą miłością. Był kaskaderem, potem rekwizytorem, człowiekiem do specjalnych poruczeń: potrafił zrobić coś z niczego. A że ekipa filmowa jest zazwyczaj zbiorem dziwolągów, on zaś wśród nich wyróżniał się jeszcze bardziej, reżyserzy szybko dostrzegli go i jego możliwości. Zaczął również grać. Ostatecznie w ciągu 30 lat pracował przy realizacji stu filmów i w połowie z nich wystąpił jako aktor i epizodysta. Potem przyszły zmiany, zastój w produkcji filmowej. "Koń" przestał być rekwizytorem. Na koniec został sprzątaczem. Codziennie idzie tą samą od trzydziestu lat trasą, ze smutkiem obchodzi puste korytarze i hale wytwórni wspominając ich nie tak dawną świetność, zamiata podwórko. Już nie potrafiłby inaczej żyć. Nie może się pogodzić z tym co się stało. Dobrze pamięta, jak pracownicy solidarnie rezygnowali z "trzynastki", by kupić najnowocześniejszy sprzęt, niszczejący dziś pod warstwą kurzu. Co stanie się z "Koniem" - pyta Katarzyna Figura - kiedy wytwórnię ostatecznie zamkną na kłódkę? W tym poruszającym dokumencie o człowieku, który ukochał kino, i o upadku polskiego przemysłu filmowego, Jerzy Matysiak "Koń" opowiada o sobie, swojej pracy i wytwórni, chodząc po swych śladach. O nim zaś, o zjawisku, jakim jest, i profesjonalistach, jakich wkrótce już nie będzie, mówią, z ogromnym uznaniem, ludzie, którzy poznali go na planie filmowym: Bogusław Linda, Małgorzata Potocka, Radosław Piwowarski, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski, Leonard Pietraszak, Olaf Lubaszenko i Katarzyna Figura. Całość dopełniają fragmenty filmów, w których "Koń" był kaskaderem i aktorem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:10
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency