Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ORMO CZUWA!

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 28 min

ORMO, Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej powstała w lutym 1946 roku. W jej szeregach tysiące robotników i chłopów społecznie służyło zabezpieczeniu mienia i porządku publicznego. Tak mówiły o nich kroniki filmowe. W istocie była to paramilitarna przybudówka PPR, a potem PZPR, i u schyłku lat 40. jej członkowie przede wszystkim wspomagali "utrwalanie władzy ludowej", rozprawiając się z "bandami", czyli opozycją. Potem, choć rzeczywiście pilnowali porządku na ulicach miast i miasteczek, w każdej chwili gotowi byli służyć władzy - nawet przeciw społeczeństwu, w którego interesie ponoć działali. Dali zresztą tego dowód, zwłaszcza w marcu 1968 roku. Jesienią 1989 roku w Warszawie było 10 tys. ormowców, w całym kraju - setki tysięcy. Jeszcze wtedy gotowi byli bronić socjalizmu i zgodnie z przysięgą, którą składali wstępując w szeregi ORMO, oddać za to zdrowie, a nawet życie. Tadeusz Mazowiecki, wkrótce po objęciu funkcji premiera, doprowadził do rozwiązania tej formacji, tak bardzo oddanej reżimowi odchodzącemu do lamusa historii. W 12 lat po tym wydarzeniu Jerzy Morawski odnajduje założyciela ORMO, Zbigniewa Kicińskiego, w przeszłości oficera Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, oraz trzech członków tej formacji: z Kępna, Jabłonowa Pomorskiego i Torunia. Ich opowieści o tym, co robili w szeregach ORMO - zabarwione nostalgią i przekonaniem, że dziś znów przydaliby się jak nikt inny do walki z mafią, złodziejami i bandziorami - opatruje komentarzem historyka Jerzego Eislera. Morawski idzie jeszcze dalej. Chcąc sprawdzić jak dziś ludzie zareagowaliby na widok mundurów ormowców, przebiera w nie trzech mężczyzn i fikcyjnemu patrolowi towarzyszy na bazarze w Kępnie, a potem na szosie pod miasteczkiem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:17:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych