Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEST TAKIE MIEJSCE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 27 min

Wielu ludzi pozostało wiernych temu miejscu. Przyjeżdżają tu od dziesięcioleci. Kuźnica, rybacka osada położona na Półwyspie Helskim, ma niepowtarzalny urok, który tworzy tradycyjna zabudowa, dumni Kaszubi, Bałtyk z jednej strony i Zatoka Pucka - z drugiej, rozdzielone zaledwie stumetrowym pasem ziemi. Jeszcze przed wojną w Kuźnicy, a także po wojnie, bywała Maria Dąbrowska, co odnotowała w swoich "Dziennikach", których odpowiednie fragmenty cytują realizatorzy filmu. Już pod koniec lat 40. zaczęła zjeżdżać tam elita artystyczna z Krakowa i Warszawy. Nikomu wówczas nie przeszkadzały nieco spartańskie warunki, woda w studni i ubikacje z serduszkiem. Przeciwnie. Magnesem była prostota, możliwość nieskrępowanego zażywania kąpieli, palenie ognisk na plaży, obcowanie z rybakami, którzy zachowali swój język, tradycje i obyczaje. Dziś Kuźnica jest skanalizowana, przybyło nieźle zaopatrzonych sklepów, właściciele pokoi do wynajęcia zadbali o wygody wczasowiczów. A przecież Kuźnica zachowała wiele z dawnych lat. Ciagle jest w niej spokój, nie ma tłumów, dyskoteki, jest za to urocza knajpka rybna "U Emila" i niepowtarzalna przyroda. O Kuźnicy i swoich z nią związkach opowiadają w filmie jej wierni bywalcy: muzyk Zbigniew Namysłowski, aktorskie małżeństwo Gustaw Lutkiewicz i Wiesława Mazurkiewicz, architekt Wojciech Jankowski i jego żona Barbara Morawska-Jankowska, prawniczka. Swój wyjątkowy stosunek do Kuźnicy wyjaśnia także abp Edmund Piszcz, który zjechał w to miejsce jako duszpasterz 43 lata temu i nadal odwiedza z posługą swoich wiernych, choć już od 15 lat przebywa na Warmii. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:17:33
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych