Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIECH MOJA MIŁOŚĆ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Dokument inscenizowany
 • Barwny, 55 min

Film inspirowany twórczością Wiecha (Stefana Wiecheckiego), humorysty już od lat 30-tych przedstawiającego specyfikę warszawskiego społeczeństwa. Stworzył w swoich opowiadaniach własny obraz Warszaway i, przede wszystkim, warszawiaków. Spośród galerii tak charakterystycznych wiechowskich bohaterów, realizatorzy filmu wybrali Pana Piecyka, którego postać kreuje tu Zbigniew Zamachowski.
10 sierpnia mija sto siódma rocznica urodzin legendarnego Stefana Wiecheckiego - Wiecha, jednej z najważniejszych postaci polskiej literatury XX wieku. Autora ponad 30 książek humorystycznych, w których wykreował własny świat obrazujący specyfikę warszawskiego społeczeństwa, własnych bohaterów i własny język. Zaczynając pisać w latach 30. utrwalił kilka epok historycznych. Przeprowadził swoich bohaterów przez okres wojny i okupacji, trudny czas "powojnia" i niełatwą epokę socjalizmu. Stworzona przez niego literacka postać Pana Piecyka to symbol klasy Don Kichota. Film jest recitalem ponadczasowego Pana Piecyka, granego przez Zbigniewa Zamachowskiego, godnego następcę Bogumiła Kobieli. W widowisku przechodzi on metamorfozę - od dziecka do wieku męskiego, a nawet dalej "w smugę cienia". Uosabia jednocześnie samego Wiecha i wyraża jego punkt widzenia, poglądy, doznania i uczucia. Oddaje również pełnię geniuszu wiechowskiego humoru - kreślącego ludzi z ich przywarami i słabościami, ale także z życzliwością. Pierwszymi utworami Stefana Wiecheckiego były sztuki pisane dla amatorskich teatrów. Popularność przyniosły mu felietony drukowane na łamach codziennej prasy warszawskiej. Utrwalił w nich resztki stołecznego folkloru oraz bogactwo typów osobowych mieszkańców miasta. Gwarą i żargonem peryferyjnych dzielnic opisywał świat, który odchodził. Publikował też książki - parodystyczne opowieści historyczne, recenzje teatralne, dialogi i monologi estradowe oraz wspomnienia warszawskie. Wiele jego opowiadań doczekało się współczesnych wydań. Humor i klimat Wiecha zachwyca już czwarte pokolenie Polaków. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:19:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego