Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIOBEM I PAZUREM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • Barwny (negatyw: Kodak), 52 min

Film "Dziobem i pazurem" to w pełni autorskie dzieło Krystiana Matyska - scenarzysty, reżysera i operatora obrazu, absolwenta Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. Zdjęcia do filmu realizowano przez ponad trzy lat. Dzięki temu, udało się uwiecznić na taśmie filmowej unikatowe sceny z życia ptaków Polski północno-wschodniej m.in.: walkę kruków i myszołowów o zwierzęce padło, polowanie orła przedniego, atak orłów bielików na kolonię kormoranów, tańce godowe cietrzewi i żurawi. Wyjątkowe piękno udało się wydobyć realizatorowi ze scen ilustrujących wpływ zjawisk atmosferycznych ( wiatr, burza, deszcz ) na przyrodę.
"Dziobem i pazurem to dzieło niezwykłe, wykraczające daleko poza standard realizacyjny klasycznych filmów przyrodniczych. By uniknąć nachalnej dydaktyki, autor filmu całkowicie zrezygnował z komentarza słownego. Bezpośrednio na emocje widza oddziaływają więc zachwycające zdjęcia oraz porywające ścieżka dźwiękowa.
Narracja "Dziobem i pazurem" prowadzona jest w sposób fabularny: film składa się z odrębnych scen stanowiących dramaturgiczne całości, a opowieść pełna jest dramatycznych zwrotów akcji. Realizatorzy stopniują i uspokajają napięcie kolejnych sekwencji niczym w thrillerze: obok ostrych scen walk i polowań, znajdują się nastrojowe, wyciszone fragmenty poświęcone wychowywaniu młodych czy ptasiej toalecie.
Atrakcyjność wizualna i dynamika montażu filmu mogą niejednokrotnie przypominać estetykę znaną z wideoklipów. Takie rewolucyjne potraktowanie materii przyrodniczej, może okazać się niezmiernie skuteczną metodą edukacji ekologicznej zwłaszcza młodego widza, którego wrażliwość ukształtowana została przez teledyski i spoty reklamowe.
Warto zaznaczyć, że sama realizacja filmu przebiegała w sposób absolutnie przyjazny dla ptasich bohaterów - bez ingerencji w ich naturalne środowisko bytowania, przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności, szczególnie w okresie lęgu i wychowywania młodych. Większość zdjęć realizowana była długim obiektywem, ekipa zdjęciowa ograniczona była do minimum. [Dariusz Dikti]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Nowogard (Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "Ekofilm")-Grand Prix
  także Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej
 • 2002
  Ochryda (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych ECO)-Nagroda Główna
  Nagroda
 • 2002
  Menigoute (FF Ornitologicznych)-Nagroda Specjalna Jury
  ponadto, jury uznało "Dziobem i pazurem" za trzeci najlepszy fim festiwalu (nagroda "Le Lirou d'Or") oraz jako drugi film imprezy oceniany pod kątem walorów estetycznych, kulturowych i ekologicznych (nagroda "Paysages").
 • 2002
  Grenoble (FF o Środowisku)-Nagroda Jury
 • 2002
  Ostrów Wielkopolski (Ogólnopolski Przegląd Filmów Przyrodniczych)-Nagroda Publiczności
 • 2002
  Terranova Film Festival (Finlandia)
  nominacja
 • 2003
  Barcelona (FF Speleologicznych)
  Grand Prix
 • 2003
  Bańska Bystrzyca (Międzynarodowy Festiwal Filmów o Środowisku "EnviroFilm")-Grand Prix
 • 2003
  Slatinoara (Eco-Etnofilm)-Nagroda Specjalna
 • 2003
  Łódź (Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego)-Grand Prix
 • 2003
  Bruksela (Europejski Festiwal Filmów Przyrodniczych Valvert)
  Nagroda Kryształowego Liścia za najlepszy film
 • 2003
  Praga (MFF Przyrodniczych "EkoFilm")-Grand Prix
 • 2003
  Petersburg (MFF Przyrodniczych "Green Vision")-Nagroda za Artystyczne Dokonanie
 • 2004
  Mińsk (EKAFILM)-Grand Prix
 • 2004
  Goniądz nad Biebrzą (MFF Przyrodniczych im. Braci Wagów)-"Wielki Żuraw"
2017.02.11 03:25:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency