Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOM MARKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 30 min

Film dokumentalny o grupie twórczej Dom Marka, istniejącej na przełomie lat 70/80 w Gołdapi. To przygraniczne miasteczko stało się miejscem poezjotwórczym (na 1 km przypada 1 poeta). Miejsca, ślady historii, poniemieckie cmentarzyki, śluzy, mosty stały się tematem wielu sekwencji poetyckich w filmie.
"Bohaterem programu jest Mirosław Słapik, poeta i animator kultury z Gołdapi, autor trzech opublikowanych zbiorów poezji, współautor antologii "Piękna Góra", redaktor naczelny lokalnego pisma "Z bliska", wiceprezes Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, współtwórca gołdapskich Jesiennych Dni Literatury, inicjator powstania interdyscyplinarnej grupy twórczej Dom Marka, istniejącej od 1979 roku. Sylwetka i działalność Mirosława Słapika pozwala pokazać fenomen, jakim jest Gołdap w skali ogólnopolskiej pod względem aktywności środowisk literackich. Miasteczko właściwie niczym nie różni się od innych tego typu przygranicznych miejscowości na wschodzie Polski. Znaczna część miejscowej ludności w związku z przeobrażeniami gospodarczymi straciła zatrudnienie. Obecnie dla wielu rodzin głównym źródłem utrzymania jest przemyt alkoholu przez granicę. Wysokie bezrobocie i brak perspektyw na przyszłość, podobnie jak w wielu innych regionach kraju, spędzają ludziom sen z powiek. Pomimo tak trudnych warunków życia, a może nawet wbrew narzucającej się brutalnej rzeczywistości, w Gołdapi znalazła się grupa ludzi, którzy akceptują miejsce, gdzie przyszło im żyć, ludzi budujących swoją tożsamość zgodnie z miejscową historią i tradycją. W przypadku Mirosława Słapika przywiązanie do rodzinnego miasta okupione zostało rozpadem rodziny - opuściła go żona, która wraz z córką wyjechała do USA. Odeszli też niemal wszyscy przyjaciele, woleli tworzyć w dużych miastach albo poza granicami kraju. Pomimo bolesnych rozstań, Słapik jest wierny swoim korzeniom i swojej filozofii życiowej, która każe mu patrzeć na ludzi i ich losy poprzez pryzmat miejsca, w którym żyją. Pozostając w Gołdapi, Mirosław Słapik ogniskuje działania różnych twórców związanych z grupą Dom Marka."
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:27:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski