Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIEK SREBRNY

w DZIEJE KULTURY POLSKIEJ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Gatunek:
  Film oświatowy, Film o sztuce
 • Barwny. 55 min.

Jest wiek XVII. Wstrząsana wojnami z Moskwą, Turkami, Kozakami i Szwedami, niepokojona konfliktami wewnętrznymi Rzeczpospolita Obojga Narodów jest jeszcze potęgą terytorialną. Jej obszar obejmuje bez mała milion kilometrów kwadratowych. Pojawiają się już jednak symptomy jej słabości. Po śmierci Zygmunta III w roku 1632, królem obwołano jego pierworodnego syna --Władysława IV. Na lata jego panowania przypada wybuch największego i najkrwawszego powstania na Ukrainie. W 1651 roku doszło do walnej rozprawy pod Beresteczkiem na Wołyniu. Wojska koronne pod wodzą króla Jana Kazimierza, rozbiły doszczętnie armię kozacko-tatarską i to w sposób niezwykle krwawy i okrutny. Bitwa odbiła się głośnym echem w stolicach europejskich. Rok 1655 - nastały lata szwedzkiego "potopu", gdzie olbrzymią rolę odegrał hetman Stefan Czarniecki. W 1660 roku w Oliwie został zawarty pokój ze Szwecją. W roku 1668 król Jan Kazimierz zrzekł się korony. Skończyło się tym samym panowanie Wazów w Polsce. Niektórzy okres ich panowania nazywają "czarnym". Historia raczej nazywa ten okres "wiekiem srebrnym".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency