Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIĘTE DZIECI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny, 25 min

Poruszający film, z elementami poetyckiej symboliki, przesycony refleksją o cierpieniu i śmierci, która niesie mu kres. Jego bohaterami są podopieczni, pracownicy i wolontariusze z Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Dzięki tej placówce kilkuletnie dzieci i nastolatki cierpiące na nieuleczalne choroby pozostają w swych domach, wśród bliskich. Tam przyjeżdżają do nich lekarze, pielęgniarki, wolontariusze i ojciec Filip - ksiądz, który zainicjował powstanie hospicjum i jest jego prezesem. Niosą małym pacjentom pomoc medyczną, psychologiczną i duszpasterską. Służą też pomocą psychologiczną rodzicom i rodzeństwu chorych, wspierają ich w żałobie. Dla dzieci, które nie są przykute do łóżek, organizują spotkania, terapie i imprezy. Ojciec Filip, pielęgniarki, wolontariuszki opowiadają o sensie swojej trudnej pracy, a zwłaszcza o dzieciach, które los skazał na to, by żyły krótko i boleśnie. Kiedy odchodzą, ich rodzice sadzą przy hospicjum dąb. Rośnie tych dębów, opatrzonych imionami, trzydzieści. Za każdym kryje się wspomnienie wstrząsającej walki z chorobą, bólu i heroizmu, z jakim mali zmarli dźwigali ciężar ponad ludzkie siły, a jednak byli w stanie myśleć o swoich bliskich - by chronić ich przed cierpieniem. Opowieści towarzyszą symboliczne zdjęcia odchodzących dzieci i dębowych liści obmywanych deszczem i bajka o tym, skąd się wziął deszcz. Realizatorzy starali się trudną, chwilami wstrząsającą materię dokumentu potraktować delikatnie. Nie zawahali się jednak pokazać dziecięcego cierpienia w całym jego okrucieństwie rodzącym pytania, na które nie ma odpowiedzi. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Specjalna
 • 2004
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-Wyróżnienie
 • 2004
  Łódź (Ogólnopolski Przegląd Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych)-Wyróżnienie
2023.01.18 01:06:18
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych