Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PASTERZ. KAZIMIERZ KARDYNAŁ ŚWIĄTEK

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 52 min

Irytuje się bardzo, kiedy mówi się o nim: bohater, męczennik, człowiek, który dał heroiczne świadectwo wiary. Z naciskiem podkreśla: "W moim pojęciu to zwykłe, normalne, codzienne wypełnianie swojego obowiązku". Ksiądz kardynał Kazimierz Świątek jest człowiekiem skromnym, wielkiego ducha, ale przede wszystkim głębokiej wiary. Jego losy trudno jednak nazwać zwykłą drogą kapłaństwa. Był więźniem KGB, bito go i torturowano. Skazany na karę śmierci, dziesięć lat spędził w najcięższych sowieckich łagrach na dalekiej północy. Sam się dziwi, że przeżył, niemniej daleki jest od postrzegania tego w kategoriach bohaterstwa. "Ja mam jedną satysfakcję - byłem świadkiem niszczenia Kościoła na Białorusi, a teraz jestem świadkiem i uczestnikiem odradzania się tego Kościoła" - wyznaje ze wzruszeniem. Ksiądz kardynał Kazimierz Świątek, metropolita mińsko-mohylewski, zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi urodził się w 1914 roku w Wałku w Estonii. Jego powołanie kapłańskie zaczęło kształtować się już w dzieciństwie. W 1939 roku otrzymuje święcenia i rozpoczyna pracę duszpasterską w parafii w Prużanie. Nie angażuje się w politykę, ale piętnuje w kazaniach niesprawiedliwości, jakich dopuszczają się Sowieci, bezbożnictwo i ateizm, nie ukrywa też swojej polskości, a to już wystarcza, by zainteresowało się nim KGB. W 1941 zostaje aresztowany i osadzony w celi śmierci w więzieniu w Brześciu. Paradoksalnie, życie ratują mu hitlerowcy napadając na Związek Radziecki. Strażnicy w popłochu opuszczają brzeską cytadelę, a miejscowa ludność uwalnia więźniów. Ksiądz Kazimierz wraca na parafię do Prużany i kontynuuję pracę duszpasterską. Po trzech latach znów zostaje zatrzymany, trafia do więzienia w Mińsku, a stamtąd najpierw na Syberię, a potem do Workuty. W 1954 roku odzyskuje wolność i wraca na Białoruś. Zostaje proboszczem pozbawionej księdza katedry w Pińsku. Miejscowe KGB nie daje mu spokoju, próbuje zniechęcić do wykonywania posługi. Pomimo przeciwności pozostaje wierny powołaniu, nie daje się zastraszyć, nie opuszcza parafii ani Białorusi.Energiczny, pełen życia ksiądz kardynał mieszka w starej, skromnej chacie w Pińsku, w tej samej, w której mieszkał jako proboszcz. Tłumaczy, że zżył się z ubóstwem i źle się czuje w komfortowych rezydencjach. Z radością uczestniczy w odradzaniu się białoruskiego katolicyzmu. Odbudowuje dawne kościoły i wznosi nowe, zakłada seminaria duchowne. Mówi, że to dopiero początek pracy, trzeba pokoleń, aby zmienić mentalność ukształtowaną przez sowiecką propagandę. Przebaczył swoim oprawcom i nie czuje do nich żalu. Nie może jednak zrozumieć, dlaczego zbrodniarze stalinowskiego reżimu nie zostali osądzeni, tak jak sądzono faszystowskich morderców. Dlaczego świat milczy wobec tak rażącej niesprawiedliwości dziejowej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.04.12 00:43:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego